Reel net kâr %112.9 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel brüt kâr marjı %60.8 → %73.5 (genişledi)
Reel ROE %-2.9 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺-114M |
₺-122M |
%-112.9 |
₺205M |
₺219M |
%-2.9 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-800M |
₺-942M |
%-1884.2 |
₺194M |
₺229M |
%-22.0 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺43M |
₺53M |
%-70.8 |
₺208M |
₺256M |
%1.9 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺-137M |
₺-181M |
%-304.3 |
₺235M |
₺311M |
%-8.6 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺63M |
₺88M |
%+477.2 |
₺174M |
₺244M |
%3.2 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-9M |
₺-15M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (57.10), TRAMA-99 çizgisinin %9.1 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 57.1
TRAMA: 52.3188
Difference: %+9.1
Net Kâr Marjı
%-55.6
Net kâr marjı %-55.6 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre +356.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-5.7
ROE %-5.7 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%254.8
FAVÖK marjı %254.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%73.5
Hasılat başına brüt kâr %73.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%167.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %167.2'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
PD/DD Oranı
2.01x
Sector: 1.50x
PD/DD 2.01x — sektör medyanının (1.50x) %34 üzerinde.
EV/EBITDA
130.6x
Sector: 8.0x
EV/EBITDA 130.6x — sektör medyanının (8.0x) %1540 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
16.59x
Cari oran 16.59x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA
0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak
0.01x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
9.9x
Faiz karşılama 9.9x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+17.4
Hasılat yıllık %17.4 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-280.2
Net kâr yıllık %-280.2 gerilemiş (2026/3) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
34/100
Zayıf sağlamlık (34/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-36.7%
Eksi %36.7 beklenen değer (37.15) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %69.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 43.09 | EV/EBITDA hedefi: 14.68 | DCF hedefi: 14.68
Damodaran Değerleme
16/100
Düşük Damodaran skoru (16/100). ROIC (%2.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
88/100
Düşük borç riski (88/100). Faiz karşılama oranı 9.9x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 98/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 43/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%2.0
ROIC (%2.0) sermaye maliyetinin (39.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %39.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
13.85
DCF (13.85) güncel fiyatın %76.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 58.70
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.8464 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %34 daha pahalı (defter değerine göre)
Sektörden %1540 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 37.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
TTM net kâr marjı %-119.6
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
ADGYO — Participation Finance Compliance
Loading…