ACNAccenture

🇺🇸 US
229.68
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
73/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
70/100
Dalio Risk ?
88/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$122.2
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
74/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (74/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $2.0B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-14.9). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+40.8 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($2.8B) kârın %143'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Lothien Sağlamlık Skoru: 73/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-14.9) ama yıllık bazda artış (%+40.8). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%48.5
VaR 95% ?
%4.99
daily max loss
VaR 99% ?
%7.07
daily max loss
CVaR 95% ?
%6.77
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%56.9
14.01.2026 → 30.06.2026
Skewness ?
-0.23
Parametrik%4.99
Historik%4.39
Cornish-Fisher%4.77
Return Distribution
Valuation
Potential?
+42.4%
ROIC ?
27.6%
DCF Value ?
348.95
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/8
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+9.1)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+3.5)
Net kâr marjı: %10.7
Cari oran: 1.43x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 12.8B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 3.1B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 2.8B USD
ROE düşük: %6.3
ROA: %2.7
İşletme kârı pozitif: 2.9B USD
Net işletme sermayesi pozitif: 9.5B USD
CAPEX: 250.3M USD (Hasılatın %1.3'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+31.4 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 174.82 USD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %10.7
Net kâr marjı %10.7 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -1.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.6
ROE %13.6 — orta düzey özkaynak getirisi.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %15.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %15.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 16.1x Sector: 26.9x
F/K 16.1x — sektör medyanının (26.9x) %40 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 4.41x Sector: 4.51x
PD/DD 4.41x — sektör medyanı (4.51x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 11.3x Sector: 19.4x
EV/EBITDA 11.3x — sektör medyanının (19.4x) %42 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 1.43x
Cari oran 1.43x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.1x
Net Borç/EBITDA 1.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.42x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 49.3x
Faiz karşılama 49.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+6.2
Hasılat yıllık %6.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+40.8
Net kâr yıllık %40.8 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
73/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (73/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+42.4%
Artı %42.4 beklenen değer (324.01) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 363.34 | PD/DD hedefi: 248.03 | EV/EBITDA hedefi: 390.23 | DCF hedefi: 348.95
Damodaran Değerleme
70/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (70/100). ROIC (%27.6) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
88/100
Düşük borç riski (88/100). Faiz karşılama oranı 49.3x — güçlü. Borç/EBITDA 1.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 79/100 | Borç Servis: 86/100 | Kalite: 96/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%27.6
ROIC (%27.6) sermaye maliyetini 17.5 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
348.95
DCF modeli 348.95 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %53.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 227.47
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
$122.2
Güncel fiyat Graham değerinin %46.3 üzerinde ($122.2) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
16.1x vs 26.9x
Sektör medyanının %40 altında — ucuz
PD/DD Oranı
4.41x vs 4.51x
Sektörden %2 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.3x vs 19.4x
Sektörden %42 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%27.6 vs %10.1 WACC
ROIC 17.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%11.3 vs %16.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %11.3
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (229.68), TRAMA-99 çizgisinin %31.4 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
Price:: 229.68
TRAMA: 174.82
Difference: %+31.4
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ACN — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.