ABUKAbu Qir Fertilizers

🇪🇬 EGX
87.68
EGP
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
72/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
56/100
Dalio Risk ?
99/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Graham ?
E£80.8
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
87/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (87/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 12 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte E£4.4B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-22.3 geriledi (E£5.6B → E£4.4B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+178.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+46.8 arttı (E£9.5B → E£14.0B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+132.3 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %31.3. Her 100E£ satıştan 31E£ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından E£18.4B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 3.80x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.8. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.4. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %57.1. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 72/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-22.3) ama yıllık bazda artış (%+178.2). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+15.6 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-18.7 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%40.7
VaR 95% ?
%3.99
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.74
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.28
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%28.8
24.03.2026 → 29.06.2026
Çarpıklık ?
1.46
Parametrik%3.99
Historik%3.22
Cornish-Fisher%2.53
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+16.5%
ROIC ?
111.1%
DCF Değer ?
46.51
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-22.3 düşerek 4.4B EGP oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+178.2
Hasılat çeyreklik %+46.8 büyüdü (14.0B EGP)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+132.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %55.7
Brüt marj değişimi: %+1.3 puan
Net kâr marjı yüksek: %31.3
FAVÖK çeyreklik %-24.1 düştü (5.5B EGP)
FAVÖK marjı güçlü: %39.3
Toplam borç: 82.7M EGP
Net nakit pozisyonunda: -18.4B EGP (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Cari oran güçlü: 3.80x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 18.5B EGP
ROE: %14.9
ROA güçlü: %11.9 — varlıklar etkin kullanılıyor
Toplam varlıklar: 36.9B EGP (%-1.5)
Özkaynak %+15.6 arttı → 29.5B EGP
İşletme kârı pozitif: 6.3B EGP
İşletme kârı büyüme: %+45.8
Faiz karşılama oranı güçlü: 174.8x (Faiz: 31.4M EGP)
Ödenmiş sermaye: 1.3B EGP
Net işletme sermayesi pozitif: 18.8B EGP
İşletme sermayesi değişimi: %+5.2
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+11.2 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 78.86 EGP
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %69'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %31.3
Net kâr marjı %31.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -27.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %57.1
ROE %57.1 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %39.3
FAVÖK marjı %39.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %55.7
Hasılat başına brüt kâr %55.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %25.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %25.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 6.8x Sektör: 10.5x
F/K 6.8x — sektör medyanının (10.5x) %35 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 3.61x Sektör: 2.52x
PD/DD 3.61x — sektör medyanının (2.52x) %43 üzerinde.
EV/EBITDA 4.4x Sektör: 6.7x
EV/EBITDA 4.4x — sektör medyanının (6.7x) %35 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 3.80x
Cari oran 3.80x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 179.1x
Faiz karşılama 179.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+132.3
Hasılat yıllık %132.3 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+178.2
Net kâr yıllık %178.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 3.8B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 1.3B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
72/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (72/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+16.5%
Artı %16.5 beklenen değer (98.28) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 149.26 | PD/DD hedefi: 65.84 | EV/EBITDA hedefi: 129.57 | DCF hedefi: 46.51
Damodaran Değerleme
56/100
Orta Damodaran skoru (56/100). ROIC (%111.1) – WACC (%36.8) farkı +74.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
99/100
Düşük borç riski (99/100). Faiz karşılama oranı 179.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 95/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%111.1
ROIC (%111.1) sermaye maliyetini 74.2 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %36.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
46.51
DCF (46.51) güncel fiyatın %44.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 84.34
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Nötr
Graham İçsel Değer
E£80.8
Graham içsel değer: E£80.8. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
6.8x vs 10.5x
Sektör medyanının %35 altında — ucuz
PD/DD Oranı
3.61x vs 2.52x
Sektörden %43 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.4x vs 6.7x
Sektörden %35 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%111.1 vs %36.8 WACC
ROIC 74.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%42.8 vs %54.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %42.8
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (87.68), TRAMA-99 çizgisinin %11.2 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 87.68
TRAMA: 78.86
Fark: %+11.2
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
ABUK — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.