A1YENA1 Yenilenebilir Enerji Üretim A.S.

🇹🇷 BİST
1.56
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
64/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
55/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
67%
Lothien Sağlamlık Özeti
100/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (100/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 13 | Negatif: 2 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺22M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+513.0 arttı (₺4M → ₺22M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+271.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+75.3 arttı (₺69M → ₺121M). Talep güçlü.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %12.8 → %32.1 (+19.2 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %18.4. Her 100₺ satıştan 18₺ kâr kalıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺22M) ama FCF negatif (-₺112M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+337.7 arttı (₺9M → ₺39M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.26. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük ROE
ROE: %3.7. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+472.8 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+63.8 arttı. Gerçek büyüme var.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+48.2 artabilir (₺22M → ₺33M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%51.1
VaR 95% ?
%5.44
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%7.64
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%7.31
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%62.2
13.05.2026 → 30.09.2026
Çarpıklık ?
0.31
Parametrik%5.44
Historik%4.82
Cornish-Fisher%5.02
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+63.5%
ROIC ?
2.8%
DCF Değer ?
1.29
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+513.0 artarak 22.2M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+271.4
Hasılat çeyreklik %+75.3 büyüdü (120.8M TL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+1.5)
Brüt kâr marjı: %32.1
Brüt marj değişimi: %+19.2 puan
Net kâr marjı yüksek: %18.4
FAVÖK çeyreklik %+337.7 büyüdü (38.7M TL)
FAVÖK marjı güçlü: %32.1
Toplam borç: 478.2M TL
Net borç hasılatın üzerinde: 460.2M TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.13x
Cari oran: 1.18x — yeterli likidite
Nakit %-11.4 azaldı → 18.1M TL
İşletme nakit akışı negatif: -89.1M TL
Serbest nakit akışı negatif: -111.6M TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.6
ROA düşük: %0.5
Toplam varlıklar: 4.6B TL (%+4.4)
Özkaynak %+5.6 arttı → 3.6B TL
İşletme kârı pozitif: 18.0M TL
İşletme kârı büyüme: %+88.9
Ödenmiş sermaye: 600.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 44.5M TL
İşletme sermayesi değişimi: %+52.5
CAPEX: 106,337 TL (Hasılatın %0.1'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-41.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 2.65 TL
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %6
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %472.8 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %63.8 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %12.8 → %32.1 (genişledi)
Reel özkaynak son 28 çeyrekte %594 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺22M ₺22M %+472.8 ₺121M ₺121M %2.5
2026/3 %31 ×1.07 ₺4M ₺4M %-93.6 ₺69M ₺74M %0.4
2025/12 %31 ×1.18 ₺51M ₺60M %-5.0 ₺215M ₺253M %5.3
2025/9 %33 ×1.23 ₺51M ₺63M %+701.2 ₺157M ₺192M %6.8
2025/6 %35 ×1.32 ₺6M ₺8M %-68.9 ₺119M ₺157M %0.8
2025/3 %38 ×1.40 ₺-18M ₺-25M %-117.6 ₺72M ₺101M %-2.7
2024/12 %44 ×1.54 ₺94M ₺144M %+115.2 ₺215M ₺332M %11.3
2024/9 %49 ×1.64 ₺41M ₺67M %-16.1 ₺128M ₺210M %6.8
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %18.4
Net kâr marjı %18.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +13.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %3.7
ROE %3.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %32.1
FAVÖK marjı %32.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %32.1
Hasılat başına brüt kâr %32.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-58.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-58.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 7.3x Sektör: 21.9x
F/K 7.3x — sektör medyanının (21.9x) %67 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.26x Sektör: 1.98x
PD/DD 0.26x — sektör medyanının (1.98x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 6.6x Sektör: 6.9x
EV/EBITDA 6.6x — sektör medyanı (6.9x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.18x
Cari oran 1.18x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 2.3x
Net Borç/EBITDA 2.3x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.13x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 1.4x
Faiz karşılama 1.4x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+1.5
Hasılat yıllık %1.5 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+271.4
Net kâr yıllık %271.4 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 72.3M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 24.3M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
64/100
İyi sağlamlık (64/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+63.5%
Artı %63.5 beklenen değer (2.55) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 4.01 | PD/DD hedefi: 4.68 | EV/EBITDA hedefi: 1.63 | DCF hedefi: 1.29
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%2.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
55/100
Orta düzey borç riski (55/100). Faiz karşılama oranı 1.4x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 2.3x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 84/100 | Borç Servis: 47/100 | Kalite: 69/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%2.8
ROIC (%2.8) sermaye maliyetinin (38.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %38.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.29
DCF (1.29) güncel fiyatın %17.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 1.56
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
7.3x vs 21.9x
Sektör medyanının %67 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.26x vs 1.98x
Sektörden %87 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.6x vs 6.9x
Sektörden %4 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%2.8 vs %38.6 WACC
ROIC 35.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%22.9 vs %37.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %22.9
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (1.56), TRAMA-99 çizgisinin %41.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 1.56
TRAMA: 2.65
Fark: %-41.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

A1YEN — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.