8112Supreme Electronics Co., Ltd.

🇹🇼 Tayvan Borsası
84.10
TWD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
76/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
67/100
Dalio Risk ?
51/100
Piotroski ?
1/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
NT$116.3
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
81/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (81/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 11 | Negatif: 5 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte NT$2.9B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+37.7 arttı (NT$2.1B → NT$2.9B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+1517.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+36.7 arttı (NT$110.2B → NT$150.6B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+167.2 arttı. Şirket büyüyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.9. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 4.45x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+52.9 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (NT$2.9B) ama FCF negatif (-NT$46.9B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+37.2 arttı (NT$3.5B → NT$4.9B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.0. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %34.9. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+15.9 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-24.4 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%55.2
VaR 95% ?
%5.40
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%7.77
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.50
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%25.5
22.06.2026 → 30.07.2026
Çarpıklık ?
0.31
Parametrik%5.40
Historik%4.92
Cornish-Fisher%5.06
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+97.1%
ROIC ?
7.3%
DCF Değer ?
546.93
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+37.7 artarak 2.9B TWD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+1517.2
Hasılat çeyreklik %+36.7 büyüdü (150.6B TWD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+167.2)
Brüt kâr marjı düşük: %3.8
Net kâr marjı düşük: %1.9
FAVÖK çeyreklik %+37.2 büyüdü (4.9B TWD)
FAVÖK marjı düşük: %3.2
Toplam borç %+52.9 arttı → 103.7B TWD
Net borç: 99.8B TWD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 4.62x
Cari oran: 1.28x — yeterli likidite
Nakit %-73.8 azaldı → 3.9B TWD
İşletme nakit akışı negatif: -46.9B TWD
Serbest nakit akışı negatif: -46.9B TWD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE: %12.9
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar %+49.9 büyüdü → 169.3B TWD
Özkaynak %+15.9 arttı → 22.5B TWD
İşletme kârı pozitif: 4.8B TWD
İşletme kârı büyüme: %+36.9
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.0x (Faiz: 805.1M TWD)
Ödenmiş sermaye: 522.3M TWD
Net işletme sermayesi pozitif: 36.5B TWD
İşletme sermayesi değişimi: %+5.2
CAPEX: 30.9M TWD (Hasılatın %0.0'i)
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+8.0 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 77.88 TWD
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %99'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %1.9
Net kâr marjı %1.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %34.9
ROE %34.9 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %3.2
FAVÖK marjı %3.2 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %3.8
Hasılat başına brüt kâr %3.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-20.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-20.7'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 6.0x Sektör: 27.6x
F/K 6.0x — sektör medyanının (27.6x) %78 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.95x Sektör: 3.41x
PD/DD 1.95x — sektör medyanının (3.41x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 11.5x Sektör: 14.9x
EV/EBITDA 11.5x — sektör medyanı (14.9x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.28x
Cari oran 1.28x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 8.3x
Net Borç/EBITDA 8.3x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 4.62x
Borç/Özkaynak 4.62x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 6.2x
Faiz karşılama 6.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+167.2
Hasılat yıllık %167.2 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+1517.2
Net kâr yıllık %1517.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
76/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+97.1%
Artı %97.1 beklenen değer (164.97) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 251.10 | PD/DD hedefi: 161.14 | EV/EBITDA hedefi: 108.12 | DCF hedefi: 251.10
Damodaran Değerleme
67/100
Orta Damodaran skoru (67/100). ROIC (%7.3) – WACC (%5.0) farkı +2.4 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
51/100
Orta düzey borç riski (51/100). Faiz karşılama oranı 6.2x — güçlü. Borç/EBITDA 8.3x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 0/100 | Borç Servis: 82/100 | Kalite: 74/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.3
ROIC (%7.3) sermaye maliyetini hafifçe (2.4 puan) aşıyor.
WACC: %5.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
546.93
DCF modeli 546.93 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %553.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 83.70
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
1/9
Zayıf Piotroski (1/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
NT$116.3
Graham içsel değer: NT$116.3. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
6.0x vs 27.6x
Sektör medyanının %78 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.95x vs 3.41x
Sektörden %43 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.5x vs 14.9x
Sektörden %23 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.3 vs %5.0 WACC
ROIC 2.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.9 vs %3.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.9
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (84.10), TRAMA-99 çizgisinin %8.0 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 84.10
TRAMA: 77.88
Fark: %+8.0
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
8112 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.