8021Topoint Technology Co., Ltd.

🇹🇼 Tayvan Borsası
494.00
TWD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
40/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
32/100
Dalio Risk ?
95/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
NT$69.2
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
86/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (86/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 12 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte NT$302M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+79.1 arttı (NT$169M → NT$302M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+285.5 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+36.3 arttı (NT$1.3B → NT$1.8B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+80.3 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %36.6 → %41.8 (+5.2 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %16.5. Her 100NT$ satıştan 17NT$ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından NT$1.2B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.39x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (NT$302M) ama FCF negatif (-NT$339M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+68.0 arttı (NT$371M → NT$623M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 100.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 11.89. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 45.1. Pahalı değerleme.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+17.2 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-21.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%84.8
VaR 95% ?
%8.01
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%11.65
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%9.56
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%49.6
22.06.2026 → 30.07.2026
Çarpıklık ?
0.10
Parametrik%8.01
Historik%8.09
Cornish-Fisher%7.93
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-50.4%
ROIC ?
16.8%
DCF Değer ?
55.57
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+79.1 artarak 302.0M TWD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+285.5
Hasılat çeyreklik %+36.3 büyüdü (1.8B TWD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+80.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %41.8
Brüt marj değişimi: %+5.2 puan
Net kâr marjı yüksek: %16.5
FAVÖK çeyreklik %+68.0 büyüdü (623.0M TWD)
FAVÖK marjı güçlü: %34.1
Toplam borç %+25.6 arttı → 1.3B TWD
Net nakit pozisyonunda: -1.2B TWD (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.20x
Cari oran güçlü: 2.39x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+20.4 arttı → 2.5B TWD
İşletme nakit akışı pozitif: 174.7M TWD
Serbest nakit akışı negatif: -338.5M TWD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %4.8
ROA: %2.7
Toplam varlıklar %+18.7 büyüdü → 11.0B TWD
Özkaynak %+17.2 arttı → 6.3B TWD
İşletme kârı pozitif: 512.7M TWD
İşletme kârı büyüme: %+90.2
Faiz karşılama oranı güçlü: 104.5x (Faiz: 6.0M TWD)
Ödenmiş sermaye: 147.1M TWD
Net işletme sermayesi pozitif: 4.0B TWD
İşletme sermayesi değişimi: %+14.4
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %28.1 (513.2M TWD)
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+10.9 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 445.26 TWD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %16.5
Net kâr marjı %16.5 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +3.9 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %12.5
ROE %12.5 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %34.1
FAVÖK marjı %34.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %41.8
Hasılat başına brüt kâr %41.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-18.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-18.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 100.0x Sektör: 30.7x
F/K 100.0x — sektör medyanının (30.7x) %225 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 11.89x Sektör: 3.70x
PD/DD 11.89x — sektör medyanının %221 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 45.1x Sektör: 16.6x
EV/EBITDA 45.1x — sektör medyanının (16.6x) %172 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 2.39x
Cari oran 2.39x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.8x
Net Borç/EBITDA 0.8x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.20x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 62.2x
Faiz karşılama 62.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+80.3
Hasılat yıllık %80.3 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+285.5
Net kâr yıllık %285.5 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
40/100
Zayıf sağlamlık (40/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-50.4%
Eksi %50.4 beklenen değer (250.95) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 177.70 | PD/DD hedefi: 163.38 | EV/EBITDA hedefi: 185.93 | DCF hedefi: 126.50
Damodaran Değerleme
32/100
Düşük Damodaran skoru (32/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
95/100
Düşük borç riski (95/100). Faiz karşılama oranı 62.2x — güçlü. Borç/EBITDA 0.8x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 93/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%16.8
ROIC (%16.8) sermaye maliyetini 5.9 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
55.57
DCF (55.57) güncel fiyatın %89.0 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 506.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
NT$69.2
Graham içsel değer: NT$69.2. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
100.0x vs 30.7x
Sektör medyanının %225 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
11.89x vs 3.70x
Sektörden %221 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
45.1x vs 16.6x
Sektörden %172 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%16.8 vs %10.9 WACC
ROIC 5.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%12.9 vs %28.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %12.9
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (494.00), TRAMA-99 çizgisinin %10.9 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 494.00
TRAMA: 445.26
Fark: %+10.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
8021 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.