7030Zain Saudi Arabia

🇸🇦 Tadawul
9.15
SAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
77/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
59/100
Dalio Risk ?
60/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
SAR15.2
Ucuz
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
78/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (78/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR204M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+1.5). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+60.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-0.1 düştü. Şirket daralmada.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.81x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR910M) kârın %446'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.8. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.76. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.7. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 77/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Düşük
252 days
Annual Volatility ?
%18.6
VaR 95% ?
%2.01
daily max loss
VaR 99% ?
%2.81
daily max loss
CVaR 95% ?
%2.79
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%24.3
15.04.2026 → 15.10.2026
Skewness ?
0.16
Parametrik%2.01
Historik%1.89
Cornish-Fisher%1.86
Return Distribution
Valuation
Potential?
+81.8%
ROIC ?
6.9%
DCF Value ?
55.22
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (203.8M SAR, %+1.5)
Yıllık net kâr büyümesi %+60.0
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (2.7B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-0.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %62.4
Net kâr marjı: %7.7
FAVÖK yatay seyrede (875.7M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %33.0
Toplam borç: 10.4B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 8.7B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.96x
Cari oran: 1.36x — yeterli likidite
Nakit %+102.6 arttı → 1.6B SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 1.1B SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 909.5M SAR
ROE düşük: %1.9
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar: 28.2B SAR (%-0.3)
Özkaynak: 10.8B SAR (%-2.2)
İşletme kârı pozitif: 373.1M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.4x (Faiz: 136.8M SAR)
Ödenmiş sermaye: 898.7M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 2.2B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+5.3
CAPEX: 156.0M SAR (Hasılatın %5.9'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-9.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 10.14 SAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %7.7
Net kâr marjı %7.7 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %5.8
ROE %5.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %33.0
FAVÖK marjı %33.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %62.4
Hasılat başına brüt kâr %62.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %20.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %20.0'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 9.8x Sector: 14.3x
F/K 9.8x — sektör medyanının (14.3x) %32 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.76x Sector: 2.02x
PD/DD 0.76x — sektör medyanının (2.02x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 4.7x Sector: 7.5x
EV/EBITDA 4.7x — sektör medyanının (7.5x) %37 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 1.36x
Cari oran 1.36x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.9x
Net Borç/EBITDA 2.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.96x
Borç/Özkaynak 0.96x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.1x
Faiz karşılama 7.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-0.1
Hasılat yıllık %-0.1 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+60.0
Net kâr yıllık %60.0 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 252.5M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 146.3M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
77/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (77/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+81.8%
Artı %81.8 beklenen değer (16.73) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 13.03 | PD/DD hedefi: 24.71 | EV/EBITDA hedefi: 14.52 | DCF hedefi: 27.60
Damodaran Değerleme
59/100
Orta Damodaran skoru (59/100). ROIC (%6.9) – WACC (%7.4) farkı -0.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
60/100
Orta düzey borç riski (60/100). Faiz karşılama oranı 7.1x — güçlü. Borç/EBITDA 2.9x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 72/100 | Borç Servis: 84/100 | Kalite: 82/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.9
ROIC (%6.9) sermaye maliyetinin (7.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %7.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
55.22
DCF modeli 55.22 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %500.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 9.20
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
SAR15.2
Graham içsel değer: SAR15.2. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
9.8x vs 14.3x
Sektör medyanının %32 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.76x vs 2.02x
Sektörden %62 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.7x vs 7.5x
Sektörden %37 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.9 vs %7.4 WACC
ROIC 0.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%7.0 vs %33.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %7.0
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (9.15), TRAMA-99 çizgisinin %9.7 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 9.15
TRAMA: 10.14
Difference: %-9.7
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
7030 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.