639Spotify Technology S.A.

🇩🇪 Xetra
471.50
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
58/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
56/100
Dalio Risk ?
96/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€122.1
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
65/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (65/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €545M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-24.4 geriledi (€721M → €545M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+733.7 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 3 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından €5.5B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.11x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€796M) kârın %146'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 11.56. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 25.1. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %40.7. Sermaye verimli kullanılıyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-24.4) ama yıllık bazda artış (%+733.7). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+51.4 artabilir (€545M → €825M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%45.5
VaR 95% ?
%4.74
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%6.70
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%6.00
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%40.6
21.10.2025 → 09.02.2026
الانحراف ?
0.42
Parametrik%4.74
Historik%3.56
Cornish-Fisher%3.96
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-23.1%
ROIC ?
68.9%
قيمة DCF ?
264.50
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-24.4 düşerek 545.0M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+733.7
Hasılat çeyreklik %+5.4 büyüdü (4.8B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+13.9)
Brüt kâr marjı: %33.4
Net kâr marjı: %11.4
FAVÖK çeyreklik %-22.0 düştü (757.0M EUR)
FAVÖK marjı: %15.8
Toplam borç: 466.0M EUR
Net nakit pozisyonunda: -5.5B EUR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.06x
Cari oran güçlü: 2.11x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+13.0 arttı → 5.9B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 816.0M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 796.0M EUR
ROE düşük: %6.5
ROA: %4.0
Toplam varlıklar: 13.7B EUR (%+4.7)
Özkaynak: 8.4B EUR (%+4.7)
İşletme kârı pozitif: 655.0M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 108.1x (Faiz: 7.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 205.6M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 5.5B EUR
İşletme sermayesi değişimi: %+9.9
CAPEX: 20.0M EUR (Hasılatın %0.4'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+10.7 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 426.11 EUR
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %75'i
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %11.4
Net kâr marjı %11.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -4.5 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %40.7
ROE %40.7 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %15.8
FAVÖK marjı %15.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %33.4
Hasılat başına brüt kâr %33.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %18.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %18.0'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 29.0x القطاع: 27.4x
F/K 29.0x — sektör medyanının (27.4x) %6 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 11.56x القطاع: 4.04x
PD/DD 11.56x — sektör medyanının %186 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 25.1x القطاع: 19.6x
EV/EBITDA 25.1x — sektör medyanının (19.6x) %28 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 2.11x
Cari oran 2.11x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.06x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 113.7x
Faiz karşılama 113.7x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+13.9
Hasılat yıllık %13.9 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+733.7
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
58/100
İyi sağlamlık (58/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-23.1%
Eksi %23.1 beklenen değer (362.69) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 434.68 | PD/DD hedefi: 180.86 | EV/EBITDA hedefi: 368.07 | DCF hedefi: 264.50
Damodaran Değerleme
56/100
Orta Damodaran skoru (56/100). ROIC (%68.9) – WACC (%10.8) farkı +58.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
96/100
Düşük borç riski (96/100). Faiz karşılama oranı 113.7x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 97/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 81/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%68.9
ROIC (%68.9) sermaye maliyetini 58.2 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
264.50
DCF (264.50) güncel fiyatın %43.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 471.50
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€122.1
Güncel fiyat Graham değerinin %74.1 üzerinde (€122.1) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
29.0x vs 27.4x
Sektör medyanının %6 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
11.56x vs 4.04x
Sektörden %186 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
25.1x vs 19.6x
Sektörden %28 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%68.9 vs %10.8 WACC
ROIC 58.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%18.4 vs %20.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %18.4
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (471.50), TRAMA-99 çizgisinin %10.7 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 471.50
TRAMA: 426.11
الفرق: %+10.7
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
639 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.