4030Bahri (National Shipping Co.)

🇸🇦 Tadawul
35.12
SAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
82/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
79/100
Dalio Risk ?
79/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
SAR56.2
Ucuz
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
100/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (100/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 12 | Negatif: 1 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR2.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+27.8 arttı (SAR2.1B → SAR2.7B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+574.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+27.0 arttı (SAR5.0B → SAR6.3B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+156.2 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %43.6. Her 100SAR satıştan 44SAR kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.60x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 4.1. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.3. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %32.3. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 82/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-30.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%30.4
VaR 95% ?
%3.10
daily max loss
VaR 99% ?
%4.40
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.97
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%24.3
13.11.2025 → 07.01.2026
Skewness ?
0.82
Parametrik%3.10
Historik%2.89
Cornish-Fisher%2.43
Return Distribution
Valuation
Potential?
+76.6%
ROIC ?
24.2%
DCF Value ?
46.54
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+27.8 artarak 2.7B SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+574.2
Hasılat çeyreklik %+27.0 büyüdü (6.3B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+156.2)
Brüt kâr marjı güçlü: %43.4
Brüt marj değişimi: %-1.4 puan
Net kâr marjı yüksek: %43.6
FAVÖK çeyreklik %+20.4 büyüdü (3.5B SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %54.8
Toplam borç: 11.5B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 7.1B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.61x
Cari oran güçlü: 2.60x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+45.8 arttı → 4.4B SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 2.5B SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 2.0B SAR
ROE: %14.5
ROA: %8.0
Toplam varlıklar: 34.5B SAR (%+2.9)
Özkaynak %+9.4 arttı → 19.0B SAR
İşletme kârı pozitif: 2.7B SAR
İşletme kârı büyüme: %+22.0
Faiz karşılama oranı güçlü: 32.3x (Faiz: 107.1M SAR)
Ödenmiş sermaye: 922.9M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 6.3B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+27.2
CAPEX: 547.4M SAR (Hasılatın %8.7'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+10.8 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 31.70 SAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %43.6
Net kâr marjı %43.6 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %32.3
ROE %32.3 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %54.8
FAVÖK marjı %54.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %43.4
Hasılat başına brüt kâr %43.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %14.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %14.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 4.1x Sector: 15.1x
F/K 4.1x — sektör medyanının (15.1x) %73 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.70x Sector: 2.34x
PD/DD 1.70x — sektör medyanı (2.34x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 4.3x Sector: 8.3x
EV/EBITDA 4.3x — sektör medyanının (8.3x) %48 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 2.60x
Cari oran 2.60x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.3x
Net Borç/EBITDA 1.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.61x
Borç/Özkaynak 0.61x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 12.5x
Faiz karşılama 12.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+156.2
Hasılat yıllık %156.2 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+574.2
Net kâr yıllık %574.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
82/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (82/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+76.6%
Artı %76.6 beklenen değer (61.97) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 105.30 | PD/DD hedefi: 52.95 | EV/EBITDA hedefi: 67.15 | DCF hedefi: 46.54
Damodaran Değerleme
79/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (79/100). ROIC (%24.2) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Faiz karşılama oranı 12.5x — güçlü. Borç/EBITDA 1.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 86/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%24.2
ROIC (%24.2) sermaye maliyetini 14.0 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
46.54
DCF modeli 46.54 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %32.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 35.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR56.2
Graham içsel değer: SAR56.2. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
4.1x vs 15.1x
Sektör medyanının %73 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.70x vs 2.34x
Sektörden %27 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.3x vs 8.3x
Sektörden %48 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%24.2 vs %10.2 WACC
ROIC 14.0 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%37.0 vs %53.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %37.0
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (35.12), TRAMA-99 çizgisinin %10.8 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 35.12
TRAMA: 31.70
Difference: %+10.8
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
4030 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.