4003Extra (United Electronics)

🇸🇦 Tadawul
54.60
SAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
65/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
48/100
Dalio Risk ?
63/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
SAR56.9
Makul
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
63/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (63/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR102M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-10.3). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+22.6 arttı (SAR1.8B → SAR2.2B). Talep güçlü.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %24.6 → %21.1 (-3.5 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.36x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR102M) ama FCF negatif (-SAR72M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.0. Makul değerleme aralığında.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %32.6. Sermaye verimli kullanılıyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%21.3
VaR 95% ?
%2.40
daily max loss
VaR 99% ?
%3.31
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.41
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%42.1
13.11.2025 → 08.10.2026
Skewness ?
-0.89
Parametrik%2.40
Historik%2.23
Cornish-Fisher%2.55
Return Distribution
Valuation
Potential?
+16.7%
ROIC ?
20.4%
DCF Value ?
0.47
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-10.3 düşerek 102.5M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-3.8)
Hasılat çeyreklik %+22.6 büyüdü (2.2B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+5.5)
Brüt kâr marjı: %21.1
Brüt marj değişimi: %-3.5 puan
Net kâr marjı düşük: %4.6
FAVÖK çeyreklik %+6.2 büyüdü (181.3M SAR)
FAVÖK marjı düşük: %8.1
Toplam borç: 2.6B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 2.2B SAR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.57x
Cari oran: 1.71x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 340.9M SAR
İşletme nakit akışı negatif: -53.5M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -72.0M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %6.2
ROA düşük: %1.6
Toplam varlıklar: 6.3B SAR (%-1.8)
Özkaynak %+6.6 arttı → 1.7B SAR
İşletme kârı pozitif: 179.6M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.2x (Faiz: 34.6M SAR)
Ödenmiş sermaye: 77.4M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.6B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+10.3
CAPEX: 18.5M SAR (Hasılatın %0.8'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-13.0 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 62.76 SAR
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %61'i
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %4.6
Net kâr marjı %4.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %32.6
ROE %32.6 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %8.1
FAVÖK marjı %8.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %21.1
Hasılat başına brüt kâr %21.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %1.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %1.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 8.0x Sector: 17.7x
F/K 8.0x — sektör medyanının (17.7x) %55 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.53x Sector: 2.51x
PD/DD 2.53x — sektör medyanının (2.51x) %1 üzerinde.
EV/EBITDA 7.9x Sector: 9.1x
EV/EBITDA 7.9x — sektör medyanı (9.1x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 1.71x
Cari oran 1.71x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.2x
Net Borç/EBITDA 3.2x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.57x
Borç/Özkaynak 1.57x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 5.6x
Faiz karşılama 5.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.5
Hasılat yıllık %5.5 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-3.8
Net kâr yıllık %-3.8 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 166.4M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 100.3M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
65/100
İyi sağlamlık (65/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+16.7%
Artı %16.7 beklenen değer (64.42) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 115.85 | PD/DD hedefi: 58.62 | EV/EBITDA hedefi: 63.36 | DCF hedefi: 13.80
Damodaran Değerleme
48/100
Düşük Damodaran skoru (48/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
63/100
Orta düzey borç riski (63/100). Faiz karşılama oranı 5.6x — güçlü. Borç/EBITDA 3.2x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 47/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 92/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%20.4
ROIC (%20.4) sermaye maliyetini 10.3 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
0.47
DCF (0.47) güncel fiyatın %99.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 55.20
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
SAR56.9
Graham içsel değer: SAR56.9. Makul
Makul
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
8.0x vs 17.7x
Sektör medyanının %55 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.53x vs 2.51x
Sektörden %1 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.9x vs 9.1x
Sektörden %13 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%20.4 vs %10.1 WACC
ROIC 10.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.8 vs %10.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.8
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (54.60), TRAMA-99 çizgisinin %13.0 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 54.60
TRAMA: 62.76
Difference: %-13.0
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
4003 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.