3040Qassim Cement

🇸🇦 Tadawul
42.32
SAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
44/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
23/100
Dalio Risk ?
97/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
SAR33.5
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
37/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (37/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 5 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR52M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-24.7 geriledi (SAR69M → SAR52M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-6.4 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %26.3 → %20.9 (-5.3 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %18.9. Her 100SAR satıştan 19SAR kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 4.96x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR52M) ama FCF negatif (-SAR5M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Düşük
252 days
Annual Volatility ?
%11.8
VaR 95% ?
%1.22
daily max loss
VaR 99% ?
%1.73
daily max loss
CVaR 95% ?
%1.82
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%8.2
01.06.2026 → 15.10.2026
Skewness ?
-0.40
Parametrik%1.22
Historik%1.05
Cornish-Fisher%1.24
Return Distribution
Valuation
Potential?
-26.6%
ROIC ?
8.3%
DCF Value ?
4.84
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-24.7 düşerek 51.8M SAR oldu
Yıllık net kâr %-15.2 geriledi
Hasılat çeyreklik %-6.2 düştü (274.6M SAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-6.4)
Brüt kâr marjı: %20.9
Brüt marj değişimi: %-5.3 puan
Net kâr marjı yüksek: %18.9
FAVÖK çeyreklik %-18.8 düştü (88.7M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %32.3
Toplam borç %+12.1 arttı → 115.7M SAR
Net borç: 8.1M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.04x
Cari oran güçlü: 4.96x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-61.6 azaldı → 107.6M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 33.7M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -4.6M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.0
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar: 3.1B SAR (%-4.1)
Özkaynak: 2.6B SAR (%-1.4)
İşletme kârı pozitif: 56.0M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 61.8x (Faiz: 1.4M SAR)
Ödenmiş sermaye: 109.8M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.0B SAR
CAPEX: 38.2M SAR (Hasılatın %13.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-4.4
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 44.26 SAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %18.9
Net kâr marjı %18.9 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -4.6 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.8
ROE %8.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %32.3
FAVÖK marjı %32.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %20.9
Hasılat başına brüt kâr %20.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 20.3x Sector: 15.4x
F/K 20.3x — sektör medyanının (15.4x) %32 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 1.80x Sector: 1.35x
PD/DD 1.80x — sektör medyanının (1.35x) %33 üzerinde.
EV/EBITDA 12.4x Sector: 8.5x
EV/EBITDA 12.4x — sektör medyanının (8.5x) %46 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 4.96x
Cari oran 4.96x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.3x
Net Borç/EBITDA 0.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.04x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 79.3x
Faiz karşılama 79.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-6.4
Hasılat yıllık %-6.4 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-15.2
Net kâr yıllık %-15.2 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 78.8M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 53.7M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
44/100
Orta düzey sağlamlık (44/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-26.6%
Eksi %26.6 beklenen değer (31.34) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 33.31 | PD/DD hedefi: 32.51 | EV/EBITDA hedefi: 29.19 | DCF hedefi: 10.68
Damodaran Değerleme
23/100
Düşük Damodaran skoru (23/100). ROIC (%8.3) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
97/100
Düşük borç riski (97/100). Faiz karşılama oranı 79.3x — güçlü. Borç/EBITDA 0.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 97/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.3
ROIC (%8.3) sermaye maliyetinin (13.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
4.84
DCF (4.84) güncel fiyatın %88.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 42.70
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR33.5
Graham içsel değer: SAR33.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
20.3x vs 15.4x
Sektör medyanının %32 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.80x vs 1.35x
Sektörden %33 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
12.4x vs 8.5x
Sektörden %46 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.3 vs %13.9 WACC
ROIC 5.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%20.9 vs %34.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %20.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (42.32), TRAMA-99 çizgisi (44.26) ile yakın seviyede (%-4.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 42.32
TRAMA: 44.26
Difference: %-4.4
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
3040 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.