2362Clevo Co.

🇹🇼 Tayvan Borsası
48.60
TWD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
64/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
33/100
Dalio Risk ?
54/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
NT$105.4
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
67%
ملخص متانة لوذيان
83/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (83/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte NT$2.0B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+467.0 arttı (NT$351M → NT$2.0B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+962.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+32.1 arttı (NT$4.9B → NT$6.5B). Talep güçlü.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %20.9 → %17.2 (-3.7 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %30.5. Her 100NT$ satıştan 30NT$ kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.76x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (NT$2.0B) ama FCF negatif (-NT$2.5B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+225.3 arttı (NT$768M → NT$2.5B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.9. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.59. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-28.4 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%36.5
VaR 95% ?
%3.70
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.27
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.17
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%22.2
02.06.2026 → 17.07.2026
الانحراف ?
0.99
Parametrik%3.70
Historik%2.89
Cornish-Fisher%2.86
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+27.2%
ROIC ?
1.4%
قيمة DCF ?
6.67
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+467.0 artarak 2.0B TWD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+962.9
Hasılat çeyreklik %+32.1 büyüdü (6.5B TWD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+16.5)
Brüt kâr marjı düşük: %17.2
Brüt marj değişimi: %-3.7 puan
Net kâr marjı yüksek: %30.5
FAVÖK çeyreklik %+225.3 büyüdü (2.5B TWD)
FAVÖK marjı güçlü: %38.3
Toplam borç: 44.1B TWD
Net borç hasılatın üzerinde: 35.5B TWD
Borç/Özkaynak oranı: 0.94x
Cari oran: 1.14x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 8.6B TWD
İşletme nakit akışı negatif: -2.5B TWD
Serbest nakit akışı negatif: -2.5B TWD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %4.2
ROA düşük: %1.8
Toplam varlıklar: 110.1B TWD (%+4.9)
Özkaynak %+6.1 arttı → 46.9B TWD
İşletme kârı pozitif: 341.8M TWD
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.9x (Faiz: 252.6M TWD)
Ödenmiş sermaye: 578.0M TWD
Net işletme sermayesi pozitif: 3.2B TWD
İşletme sermayesi değişimi: %+47.0
CAPEX: 22.1M TWD (Hasılatın %0.3'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+13.1 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 42.97 TWD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %23
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %30.5
Net kâr marjı %30.5 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +23.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.7
ROE %7.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %38.3
FAVÖK marjı %38.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %17.2
Hasılat başına brüt kâr %17.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-2.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-2.2'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 7.9x القطاع: 27.6x
F/K 7.9x — sektör medyanının (27.6x) %71 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.59x القطاع: 3.41x
PD/DD 0.59x — sektör medyanının (3.41x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 12.4x القطاع: 14.9x
EV/EBITDA 12.4x — sektör medyanı (14.9x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.14x
Cari oran 1.14x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 8.7x
Net Borç/EBITDA 8.7x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.94x
Borç/Özkaynak 0.94x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 5.3x
Faiz karşılama 5.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+16.5
Hasılat yıllık %16.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+962.9
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
64/100
İyi sağlamlık (64/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+27.2%
Artı %27.2 beklenen değer (61.32) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 144.60 | PD/DD hedefi: 144.60 | EV/EBITDA hedefi: 57.67 | DCF hedefi: 12.05
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). ROIC (%1.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
54/100
Orta düzey borç riski (54/100). Faiz karşılama oranı 5.3x — güçlü. Borç/EBITDA 8.7x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 27/100 | Borç Servis: 74/100 | Kalite: 55/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1.4
ROIC (%1.4) sermaye maliyetinin (6.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %6.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
6.67
DCF (6.67) güncel fiyatın %86.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 48.20
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
NT$105.4
Graham içsel değer: NT$105.4. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
7.9x vs 27.6x
Sektör medyanının %71 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.59x vs 3.41x
Sektörden %83 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
12.4x vs 14.9x
Sektörden %16 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1.4 vs %6.3 WACC
ROIC 4.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%15.9 vs %23.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %15.9
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (48.60), TRAMA-99 çizgisinin %13.1 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 48.60
TRAMA: 42.97
الفرق: %+13.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
2362 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.