2280Almarai

🇸🇦 Tadawul
43.04
SAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
55/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
40/100
Dalio Risk ?
63/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR34.1
Pahalı
Active Metric?
3/4
Confidence?
69%
Lothien Robustness Summary
44/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (44/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 1 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR636M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-13.2). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR636M) ama FCF negatif (-SAR57M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%23.4
VaR 95% ?
%2.47
daily max loss
VaR 99% ?
%3.48
daily max loss
CVaR 95% ?
%2.66
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%20.1
16.10.2025 → 26.02.2026
Skewness ?
1.48
Parametrik%2.47
Historik%2.19
Cornish-Fisher%1.55
Return Distribution
Valuation
Potential?
-9.3%
ROIC ?
8.7%
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-13.2 düşerek 635.7M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-1.7)
Hasılat çeyreklik %-4.7 düştü (5.9B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+11.0)
Brüt kâr marjı: %31.1
Net kâr marjı: %10.8
FAVÖK yatay seyrede (1.5B SAR)
FAVÖK marjı: %24.7
Toplam borç: 14.4B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 13.9B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.70x
Cari oran: 1.50x — yeterli likidite
Nakit %-69.4 azaldı → 496.1M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 1.1B SAR
Serbest nakit akışı negatif: -56.7M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %3.1
ROA düşük: %1.5
Toplam varlıklar: 42.8B SAR (%+0.6)
Özkaynak: 20.6B SAR (%-2.3)
İşletme kârı pozitif: 863.0M SAR
Faiz karşılama oranı: 3.9x (Faiz: 370.2M SAR)
Ödenmiş sermaye: 994.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 3.8B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-13.2
CAPEX: 1.2B SAR (Hasılatın %19.6'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.8
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 44.72 SAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %10.8
Net kâr marjı %10.8 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -1.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.8
ROE %8.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %24.7
FAVÖK marjı %24.7 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %31.1
Hasılat başına brüt kâr %31.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %1.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %1.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 17.6x Sector: 15.5x
F/K 17.6x — sektör medyanının (15.5x) %13 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.08x Sector: 1.79x
PD/DD 2.08x — sektör medyanının (1.79x) %16 üzerinde.
EV/EBITDA 10.0x Sector: 8.0x
EV/EBITDA 10.0x — sektör medyanının (8.0x) %25 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.50x
Cari oran 1.50x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.5x
Net Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.70x
Borç/Özkaynak 0.70x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 6.5x
Faiz karşılama 6.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+11.0
Hasılat yıllık %11.0 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-1.7
Net kâr yıllık %-1.7 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 731.7M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 447.8M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
55/100
İyi sağlamlık (55/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-9.3%
Eksi %9.3 beklenen değer (39.01) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 38.75 | PD/DD hedefi: 38.08 | EV/EBITDA hedefi: 34.50
Damodaran Değerleme
40/100
Düşük Damodaran skoru (40/100). ROIC (%8.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
63/100
Orta düzey borç riski (63/100). Faiz karşılama oranı 6.5x — güçlü. Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 67/100 | Borç Servis: 88/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.7
ROIC (%8.7) sermaye maliyetinin (8.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.9
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR34.1
Graham içsel değer: SAR34.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
17.6x vs 15.5x
Sektör medyanının %13 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.08x vs 1.79x
Sektörden %16 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.0x vs 8.0x
Sektörden %25 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.7 vs %8.9 WACC
ROIC 0.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.9 vs %24.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (43.04), TRAMA-99 çizgisi (44.72) ile yakın seviyede (%-3.8). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 43.04
TRAMA: 44.72
Difference: %-3.8
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
2280 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.