2039China International Marine Containers (Group) Co., Ltd.

🇭🇰 Hong Kong Borsası
6.79
HKD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
64/100
Dalio Risk ?
49/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.0545 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
64/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (64/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumsuz | Pozitif: 6 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte HK$622M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+153.9 arttı (HK$245M → HK$622M). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+41.6 arttı (HK$38.3B → HK$54.2B). Talep güçlü.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.1. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (HK$622M) ama FCF negatif (-HK$2.3B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+81.5 arttı (HK$1.0B → HK$1.9B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.61. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Negatif ROE
ROE: %-0.5. Şirket özsermayesini eritiyor.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+153.9) ama yıllık bazda düşüş (%-27.8). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-30.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%54.4
VaR 95% ?
%5.65
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%7.98
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%6.41
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%47.6
02.03.2026 → 15.10.2026
الانحراف ?
1.30
Parametrik%5.65
Historik%4.76
Cornish-Fisher%3.97
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+45.5%
ROIC ?
8.0%
قيمة DCF ?
55.26
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+153.9 artarak 622.2M HKD oldu
Yıllık net kâr %-27.8 geriledi
Hasılat çeyreklik %+41.6 büyüdü (54.2B HKD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+15.4)
Brüt kâr marjı düşük: %12.1
Net kâr marjı düşük: %1.1
FAVÖK çeyreklik %+81.5 büyüdü (1.9B HKD)
FAVÖK marjı düşük: %3.5
Toplam borç: 41.3B HKD
Net borç: 16.5B HKD
Borç/Özkaynak oranı: 0.71x
Cari oran: 1.17x — yeterli likidite
Nakit %-15.7 azaldı → 24.8B HKD
İşletme nakit akışı pozitif: 10.8B HKD
Serbest nakit akışı negatif: -2.3B HKD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.1
ROA düşük: %0.3
Toplam varlıklar: 199.7B HKD (%+0.9)
Özkaynak: 58.5B HKD (%-1.7)
İşletme kârı pozitif: 2.6B HKD
İşletme kârı büyüme: %+119.6
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.3x (Faiz: 300.3M HKD)
Ödenmiş sermaye: 5.4B HKD
Net işletme sermayesi pozitif: 16.4B HKD
İşletme sermayesi değişimi: %-16.3
CAPEX: 1.0B HKD (Hasılatın %1.9'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.4 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 8.12 HKD
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %1.1
Net kâr marjı %1.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-0.5
ROE %-0.5 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %3.5
FAVÖK marjı %3.5 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %12.1
Hasılat başına brüt kâr %12.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
PD/DD Oranı 0.61x القطاع: 1.11x
PD/DD 0.61x — sektör medyanının (1.11x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 13.8x القطاع: 7.7x
EV/EBITDA 13.8x — sektör medyanının (7.7x) %78 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.17x
Cari oran 1.17x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 10.9x
Net Borç/EBITDA 10.9x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.71x
Borç/Özkaynak 0.71x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 2.6x
Faiz karşılama 2.6x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+15.4
Hasılat yıllık %15.4 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-27.8
Net kâr yıllık %-27.8 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+45.5%
Artı %45.5 beklenen değer (9.62) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 12.12 | EV/EBITDA hedefi: 3.71 | DCF hedefi: 19.83
Damodaran Değerleme
64/100
Orta Damodaran skoru (64/100). ROIC (%8.0) – WACC (%6.1) farkı +1.9 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
49/100
Yüksek borç riski (49/100). Faiz karşılama oranı 2.6x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 10.9x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 38/100 | Borç Servis: 58/100 | Kalite: 44/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.0
ROIC (%8.0) sermaye maliyetini hafifçe (1.9 puan) aşıyor.
WACC: %6.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
55.26
DCF modeli 55.26 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %736.0 ucuz.
Mevcut fiyat: 6.61
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.0545 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
PD/DD Oranı
0.61x vs 1.11x
Sektörden %45 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
13.8x vs 7.7x
Sektörden %78 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.0 vs %6.1 WACC
ROIC 1.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%0.1 vs %2.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %0.1
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (6.79), TRAMA-99 çizgisinin %16.4 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 6.79
TRAMA: 8.12
الفرق: %-16.4
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
2039 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.