1088China Shenhua Energy Company Limited

🇭🇰 Hong Kong Borsası
42.54
HKD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
50/100
Dalio Risk ?
77/100
Piotroski ?
1/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
HK$40.4
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
89/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (89/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 10 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte HK$21.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+69.2 arttı (HK$12.5B → HK$21.1B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+42.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+69.0 arttı (HK$82.5B → HK$139.3B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+73.6 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %32.9 → %37.0 (+4.1 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %15.2. Her 100HK$ satıştan 15HK$ kâr kalıyor.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+34.4 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (HK$20.3B) kârın %96'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+78.1 arttı (HK$20.2B → HK$35.9B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.1. Makul değerleme aralığında.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-18.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%26.4
VaR 95% ?
%2.67
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.80
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.30
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%19.7
29.04.2026 → 02.07.2026
الانحراف ?
0.20
Parametrik%2.67
Historik%2.38
Cornish-Fisher%2.55
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-9.6%
ROIC ?
12.1%
قيمة DCF ?
46.51
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+69.2 artarak 21.1B HKD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+42.2
Hasılat çeyreklik %+69.0 büyüdü (139.3B HKD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+73.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %37.0
Brüt marj değişimi: %+4.1 puan
Net kâr marjı yüksek: %15.2
FAVÖK çeyreklik %+78.1 büyüdü (35.9B HKD)
FAVÖK marjı güçlü: %25.8
Toplam borç %+34.4 arttı → 197.7B HKD
Net borç: 38.9B HKD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.37x
Cari oran < 1: 0.87x — likidite riski
Nakit %+14.3 arttı → 158.8B HKD
İşletme nakit akışı pozitif: 78.2B HKD
Serbest nakit akışı pozitif: 20.3B HKD
ROE düşük: %4.0
ROA düşük: %2.0
Toplam varlıklar %+17.6 büyüdü → 1,078.7B HKD
Özkaynak %-6.2 azaldı → 528.2B HKD
İşletme kârı pozitif: 34.3B HKD
İşletme kârı büyüme: %+77.8
Faiz karşılama oranı güçlü: 17.2x (Faiz: 2.1B HKD)
Ödenmiş sermaye: 21.7B HKD
Net işletme sermayesi negatif: -37.0B HKD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-1804.8
CAPEX: 23.4B HKD (Hasılatın %16.8'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.3
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 43.54 HKD
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %15.2
Net kâr marjı %15.2 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.1
ROE %9.1 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %25.8
FAVÖK marjı %25.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %37.0
Hasılat başına brüt kâr %37.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %8.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %8.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 14.1x القطاع: 11.0x
F/K 14.1x — sektör medyanının (11.0x) %28 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 1.77x القطاع: 1.41x
PD/DD 1.77x — sektör medyanının (1.41x) %25 üzerinde.
EV/EBITDA 9.2x القطاع: 7.8x
EV/EBITDA 9.2x — sektör medyanının (7.8x) %17 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 0.87x
Cari oran 0.87x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 1.9x
Net Borç/EBITDA 1.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.37x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 25.6x
Faiz karşılama 25.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+73.6
Hasılat yıllık %73.6 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+42.2
Net kâr yıllık %42.2 artmış — güçlü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-9.6%
Eksi %9.6 beklenen değer (38.94) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 34.10 | PD/DD hedefi: 35.46 | EV/EBITDA hedefi: 36.65 | DCF hedefi: 46.51
Damodaran Değerleme
50/100
Orta Damodaran skoru (50/100). ROIC (%12.1) – WACC (%7.9) farkı +4.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
77/100
Düşük borç riski (77/100). Faiz karşılama oranı 25.6x — güçlü. Borç/EBITDA 1.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 84/100 | Borç Servis: 72/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%12.1
ROIC (%12.1) sermaye maliyetini hafifçe (4.2 puan) aşıyor.
WACC: %7.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
46.51
DCF (46.51) güncel fiyatla (%+8.0) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 43.08
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
1/9
Zayıf Piotroski (1/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
HK$40.4
Graham içsel değer: HK$40.4. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
14.1x vs 11.0x
Sektör medyanının %28 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.77x vs 1.41x
Sektörden %25 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.2x vs 7.8x
Sektörden %17 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%12.1 vs %7.9 WACC
ROIC 4.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%16.3 vs %26.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %16.3
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (42.54), TRAMA-99 çizgisi (43.54) ile yakın seviyede (%-2.3). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 42.54
TRAMA: 43.54
الفرق: %-2.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
1088 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.