1070TCL Electronics Holdings Limited

🇭🇰 Hong Kong Borsası
16.28
HKD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
55/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
59/100
Dalio Risk ?
73/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Güncel cari oran verisi eksik (C6); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
45/100
Lothien Sağlamlık: Orta (45/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 2 | Negatif: 2 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte HK$359M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-42.4 geriledi (HK$624M → HK$359M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-42.4 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+46.2 artabilir (HK$359M → HK$525M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%48.2
VaR 95% ?
%4.78
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%6.85
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.12
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%20.9
07.05.2026 → 26.06.2026
الانحراف ?
1.20
Parametrik%4.78
Historik%3.54
Cornish-Fisher%3.36
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+1.5%
ROIC ?
15.1%
قيمة DCF ?
30.91
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Toplam borç: 8.9B HKD
Net nakit pozisyonunda: -5.3B HKD (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.44x
Cari oran: 1.11x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 14.3B HKD
Ödenmiş sermaye: 2.5B HKD
Net işletme sermayesi pozitif: 8.5B HKD
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+14.9 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 14.17 HKD
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %86'i
التحليل الأساسي والفني
الربحية
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.4
ROE %8.4 — düşük özkaynak getirisi.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 19.4x القطاع: 11.2x
F/K 19.4x — sektör medyanının (11.2x) %73 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 2.03x القطاع: 1.61x
PD/DD 2.03x — sektör medyanının (1.61x) %26 üzerinde.
EV/EBITDA 6.8x القطاع: 7.3x
EV/EBITDA 6.8x — sektör medyanı (7.3x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.11x
Cari oran 1.11x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 1.7x
Net Borç/EBITDA 1.7x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.44x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 10.2x
Faiz karşılama 10.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+15.4
Hasılat yıllık %15.4 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-42.4
Net kâr yıllık %-42.4 gerilemiş (2026/3) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 531.8M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 474.3M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
55/100
İyi sağlamlık (55/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+1.5%
Artı %1.5 beklenen değer (16.70) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 9.46 | PD/DD hedefi: 13.42 | EV/EBITDA hedefi: 17.63 | DCF hedefi: 30.91
Damodaran Değerleme
59/100
Orta Damodaran skoru (59/100). ROIC (%15.1) – WACC (%9.9) farkı +5.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
73/100
Düşük borç riski (73/100). Faiz karşılama oranı 10.2x — güçlü. Borç/EBITDA 1.7x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 76/100 | Borç Servis: 78/100 | Kalite: 75/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%15.1
ROIC (%15.1) sermaye maliyetini 5.2 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
30.91
DCF modeli 30.91 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %87.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 16.46
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
19.4x vs 11.2x
Sektör medyanının %73 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.03x vs 1.61x
Sektörden %26 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.8x vs 7.3x
Sektörden %7 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%15.1 vs %9.9 WACC
ROIC 5.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.2 vs %4.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (16.28), TRAMA-99 çizgisinin %14.9 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 16.28
TRAMA: 14.17
الفرق: %+14.9
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
1070 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.