0981Semiconductor Manufacturing International Corporation

🇭🇰 Hong Kong Borsası
52.40
HKD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
41/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
23/100
Dalio Risk ?
77/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); brüt kâr, hasılat, önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); hasılat verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
HK$38.9
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
67/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (67/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte HK$4.0B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-59.1 geriledi (HK$9.8B → HK$4.0B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+221.6 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %38.8. Her 100HK$ satıştan 39HK$ kâr kalıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (HK$4.0B) ama FCF negatif (-HK$4.1B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 16.6. Pahalı değerleme.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-59.1) ama yıllık bazda artış (%+221.6). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+146.5 artabilir (HK$4.0B → HK$9.9B).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Çok Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%56.9
VaR 95% ?
%6.05
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%8.49
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%7.64
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%43.4
08.10.2025 → 31.03.2026
الانحراف ?
0.31
Parametrik%6.05
Historik%6.14
Cornish-Fisher%5.68
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-36.5%
ROIC ?
2.1%
قيمة DCF ?
1.37
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-59.1 düşerek 4.0B HKD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+221.6
Brüt kâr marjı: %21.8
Net kâr marjı yüksek: %38.8
FAVÖK marjı güçlü: %50.9
Toplam borç: 110.0B HKD
Net borç hasılatın üzerinde: 45.5B HKD
Borç/Özkaynak oranı: 0.56x
Cari oran: 1.87x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 64.5B HKD
İşletme nakit akışı pozitif: 5.5B HKD
Serbest nakit akışı negatif: -4.1B HKD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.0
ROA düşük: %0.9
Ödenmiş sermaye: 8.6B HKD
Net işletme sermayesi pozitif: 68.7B HKD
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-25.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 69.99 HKD
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %38.8
Net kâr marjı %38.8 — çok güçlü.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.7
ROE %13.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %50.9
FAVÖK marjı %50.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %21.8
Hasılat başına brüt kâr %21.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-25.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-25.1'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 17.9x القطاع: 13.3x
F/K 17.9x — sektör medyanının (13.3x) %35 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 2.26x القطاع: 1.54x
PD/DD 2.26x — sektör medyanının (1.54x) %47 üzerinde.
EV/EBITDA 16.6x القطاع: 9.7x
EV/EBITDA 16.6x — sektör medyanının (9.7x) %70 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.87x
Cari oran 1.87x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.7x
Net Borç/EBITDA 3.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.56x
Borç/Özkaynak 0.56x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 11.9x
Faiz karşılama 11.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-40.0
Hasılat yıllık %-40.0 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+221.6
Net kâr yıllık %221.6 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 9.8B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.0B).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
41/100
Orta düzey sağlamlık (41/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-36.5%
Eksi %36.5 beklenen değer (33.11) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 38.81 | PD/DD hedefi: 37.21 | EV/EBITDA hedefi: 30.62 | DCF hedefi: 13.04
Damodaran Değerleme
23/100
Düşük Damodaran skoru (23/100). ROIC (%2.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
77/100
Düşük borç riski (77/100). Faiz karşılama oranı 11.9x — güçlü. Borç/EBITDA 3.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 49/100 | Borç Servis: 97/100 | Kalite: 70/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%2.1
ROIC (%2.1) sermaye maliyetinin (8.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.37
DCF (1.37) güncel fiyatın %97.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 52.15
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); brüt kâr, hasılat, önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
HK$38.9
Graham içsel değer: HK$38.9. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
17.9x vs 13.3x
Sektör medyanının %35 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.26x vs 1.54x
Sektörden %47 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
16.6x vs 9.7x
Sektörden %70 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%2.1 vs %8.7 WACC
ROIC 6.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%13.2 vs %53.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %13.2
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (52.40), TRAMA-99 çizgisinin %25.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 52.40
TRAMA: 69.99
الفرق: %-25.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
0981 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.