YUNSAYÜNSA YÜNLÜ

🇹🇷 BİST
5.69
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
66/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
25/100
Dalio Risk ?
81/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺14.2
Ucuz
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
81/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (81/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 12 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺140M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+295.9 arttı (₺35M → ₺140M). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+29.9 arttı (₺790M → ₺1.0B). Talep güçlü.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %30.7 → %12.7 (-18.0 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺150M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.30x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+32.3 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+49.2 arttı (₺195M → ₺291M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.8. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.53. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.5. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+269.9 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+21.4 arttı. Gerçek büyüme var.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+295.9) ama yıllık bazda düşüş (%-21.7). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+43.3 artabilir (₺140M → ₺200M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%45.2
VaR 95% ?
%4.76
daily max loss
VaR 99% ?
%6.70
daily max loss
CVaR 95% ?
%6.25
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%48.7
17.02.2026 → 16.10.2026
Skewness ?
0.31
Parametrik%4.76
Historik%4.38
Cornish-Fisher%4.38
Return Distribution
Valuation
Potential?
+45.9%
ROIC ?
6.0%
DCF Value ?
2.03
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+295.9 artarak 139.6M TL oldu
Yıllık net kâr %-21.7 geriledi
Hasılat çeyreklik %+29.9 büyüdü (1.0B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+18.8)
Brüt kâr marjı düşük: %12.7
Brüt marj değişimi: %-18.0 puan
Net kâr marjı: %13.6
FAVÖK çeyreklik %+49.2 büyüdü (291.2M TL)
FAVÖK marjı güçlü: %28.4
Toplam borç %+32.3 arttı → 470.0M TL
Net nakit pozisyonunda: -150.5M TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.09x
Cari oran güçlü: 2.30x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+22.8 arttı → 620.5M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 74.7M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 64.2M TL
ROE düşük: %2.7
ROA düşük: %1.9
Toplam varlıklar %+10.6 büyüdü → 7.2B TL
Özkaynak %+6.2 arttı → 5.2B TL
İşletme kârı pozitif: 55.3M TL
Faiz karşılama oranı güçlü: 79.5x (Faiz: 3.7M TL)
Ödenmiş sermaye: 480.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 1.8B TL
İşletme sermayesi değişimi: %+10.2
CAPEX: 10.5M TL (Hasılatın %1.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-20.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 7.19 TL
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %269.9 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %21.4 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %30.7 → %12.7 (daraldı)
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %399 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺140M ₺140M %+269.9 ₺1.0B ₺1.0B %10.8
2026/3 %31 ×1.07 ₺35M ₺38M %-50.8 ₺790M ₺845M %2.9
2025/12 %31 ×1.18 ₺65M ₺77M %-61.0 ₺1.0B ₺1.2B %5.9
2025/9 %33 ×1.23 ₺160M ₺197M %-16.6 ₺796M ₺979M %14.0
2025/6 %35 ×1.32 ₺178M ₺236M %+1661.3 ₺863M ₺1.1B %17.4
2025/3 %38 ×1.40 ₺10M ₺13M %-73.3 ₺553M ₺775M %1.0
2024/12 %44 ×1.54 ₺32M ₺50M %+455.9 ₺609M ₺939M %2.9
2024/9 %49 ×1.64 ₺5M ₺9M %-90.9 ₺875M ₺1.4B %0.7
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %13.6
Net kâr marjı %13.6 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +9.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.9
ROE %7.9 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %28.4
FAVÖK marjı %28.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %12.7
Hasılat başına brüt kâr %12.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 6.8x Sector: 12.0x
F/K 6.8x — sektör medyanının (12.0x) %43 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.53x Sector: 1.26x
PD/DD 0.53x — sektör medyanının (1.26x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 4.5x Sector: 6.7x
EV/EBITDA 4.5x — sektör medyanının (6.7x) %32 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 2.30x
Cari oran 2.30x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.8x
Net Borç/EBITDA 0.8x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.09x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 6.5x
Faiz karşılama 6.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+18.8
Hasılat yıllık %18.8 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-21.7
Net kâr yıllık %-21.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 87.6M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 35.2M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
66/100
İyi sağlamlık (66/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+45.9%
Artı %45.9 beklenen değer (8.30) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 10.98 | PD/DD hedefi: 14.07 | EV/EBITDA hedefi: 8.39 | DCF hedefi: 2.03
Damodaran Değerleme
25/100
Düşük Damodaran skoru (25/100). ROIC (%6.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
81/100
Düşük borç riski (81/100). Faiz karşılama oranı 6.5x — güçlü. Borç/EBITDA 0.8x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 92/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 69/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.0
ROIC (%6.0) sermaye maliyetinin (40.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %40.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
2.03
DCF (2.03) güncel fiyatın %64.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 5.69
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺14.2
Graham değeri (₺14.2) güncel fiyatın %149.6 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
6.8x vs 12.0x
Sektör medyanının %43 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.53x vs 1.26x
Sektörden %58 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.5x vs 6.7x
Sektörden %32 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.0 vs %40.9 WACC
ROIC 34.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.9 vs %15.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.9
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (5.69), TRAMA-99 çizgisinin %20.9 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 5.69
TRAMA: 7.19
Difference: %-20.9
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

YUNSA — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.