YBTASYİBİTAŞ YOZGAT İŞÇİ BİRLİĞİ İNŞAAT MALZEMELERİ ...

🇹🇷 BİST
10.55
TRY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
50/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
25/100
Dalio Risk ?
79/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
79/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (79/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺112M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+165.0 arttı (₺42M → ₺112M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+365.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺8M fazla. Borç riski düşük.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %8. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+206.8 arttı (-₺250M → ₺268M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-72.9 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%48.1
VaR 95% ?
%5.28
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%7.35
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%6.62
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%67.4
06.11.2025 → 28.09.2026
الانحراف ?
0.83
Parametrik%5.28
Historik%3.98
Cornish-Fisher%4.28
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-9.7%
ROIC ?
5.7%
قيمة DCF ?
0.58
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Yıllık net kâr büyümesi %+194.1
Yıllık hasılat daraldı (%-42.6)
Brüt kâr marjı: %25.9
Net kâr marjı: %10.9
FAVÖK marjı güçlü: %25.9
Toplam borç %-23.2 azaldı → 1.9M TL
Net nakit pozisyonunda: -8.3M TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Cari oran: 1.13x — yeterli likidite
Nakit %+442.0 arttı → 10.2M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 101.3M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 9.0M TL
ROE düşük: %5.5
ROA: %4.1
Toplam varlıklar: 2.8B TL (%-0.2)
Özkaynak %+5.8 arttı → 2.0B TL
İşletme kârı pozitif: 127.7M TL
Ödenmiş sermaye: 300.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 88.4M TL
İşletme sermayesi değişimi: %+208.3
CAPEX: 92.3M TL (Hasılatın %8.9'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-6.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 11.30 TL
البيانات المعدلة حسب التضخم?
Reel özkaynak son 27 çeyrekte %53 arttı — gerçek sermaye birikimi
Reel ROE %22.1 — enflasyon sonrası güçlü getiri
ربع سنوي مؤشر أسعار المستهلك سنوياً Deflator صافي الربح الاسمي صافي الربح الحقيقي نمو حقيقي الإيرادات الاسمية الإيرادات الحقيقية Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺112M ₺112M — ₺1.0B ₺1.0B %22.1
2025/12 %31 ×1.18 — — — — — —
2025/9 %33 ×1.23 ₺42M ₺52M %-7.0 — — —
2025/6 %35 ×1.32 ₺-42M ₺-56M %-130.4 ₺985M ₺1.3B %-11.4
2024/12 %44 ×1.54 ₺-120M ₺-184M %-168.4 ₺1.8B ₺2.8B %-28.1
2024/6 %72 ×1.78 ₺-151M ₺-269M %-133.4 ₺707M ₺1.3B %-55.2
2023/12 %65 ×2.23 ₺362M ₺806M %+588.7 ₺1.6B ₺3.6B %103.8
2023/6 %38 ×3.06 ₺38M ₺117M — ₺575M ₺1.8B %103.9
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %10.9
Net kâr marjı %10.9 — sağlıklı seviyede.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %11.0
ROE %11.0 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %25.9
FAVÖK marjı %25.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %25.9
Hasılat başına brüt kâr %25.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %1.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %1.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 21.1x القطاع: 21.9x
F/K 21.1x — sektör medyanına (21.9x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.55x القطاع: 1.98x
PD/DD 1.55x — sektör medyanı (1.98x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 8.8x القطاع: 6.9x
EV/EBITDA 8.8x — sektör medyanının (6.9x) %28 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.13x
Cari oran 1.13x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 601.1x
Faiz karşılama 601.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+4.9
Hasılat yıllık %4.9 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+365.0
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 121.3M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr -4.6M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
50/100
Orta düzey sağlamlık (50/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-9.7%
Eksi %9.7 beklenen değer (9.53) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 10.46 | PD/DD hedefi: 13.61 | EV/EBITDA hedefi: 8.26 | DCF hedefi: 2.64
Damodaran Değerleme
25/100
Düşük Damodaran skoru (25/100). ROIC (%5.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Faiz karşılama oranı 601.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 78/100 | Kalite: 38/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.7
ROIC (%5.7) sermaye maliyetinin (46.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %46.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
0.58
DCF (0.58) güncel fiyatın %94.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 10.55
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
21.1x vs 21.9x
Sektör medyanının %4 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.55x vs 1.98x
Sektörden %22 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.8x vs 6.9x
Sektörden %28 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.7 vs %46.0 WACC
ROIC 40.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-4.4 vs %7.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-4.4
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (10.55), TRAMA-99 çizgisinin %6.6 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 10.55
TRAMA: 11.30
الفرق: %-6.6
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

YBTAS — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.