WCHWacker Chemie

🇩🇪 Xetra
88.50
EUR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
51/100
Dalio Risk ?
55/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -8.8128 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
Active Metric?
3/4
Confidence?
69%
Lothien Robustness Summary
57/100
Lothien Sağlamlık: Orta (57/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 4 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €341M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+3176.9 arttı (€10M → €341M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+1508.3 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %22.5. Her 100€ satıştan 22€ kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.67x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (€341M) ama FCF negatif (-€57M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+164.1 arttı (€173M → €457M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Negatif ROE
ROE: %-11.4. Şirket özsermayesini eritiyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-70.1 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%43.8
VaR 95% ?
%4.38
daily max loss
VaR 99% ?
%6.26
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.57
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%22.2
11.02.2026 → 09.03.2026
Skewness ?
0.33
Parametrik%4.38
Historik%3.94
Cornish-Fisher%4.04
Return Distribution
Valuation
Potential?
+45.5%
ROIC ?
0.9%
DCF Value ?
166.14
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+3176.9 artarak 340.8M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+1508.3
Hasılat çeyreklik %+8.0 büyüdü (1.5B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+7.4)
Brüt kâr marjı düşük: %16.8
Brüt marj değişimi: %+1.2 puan
Net kâr marjı yüksek: %22.5
FAVÖK çeyreklik %+164.1 büyüdü (456.6M EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %30.1
Toplam borç: 2.3B EUR
Net borç: 1.4B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.57x
Cari oran güçlü: 2.67x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 866.5M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 115.2M EUR
Serbest nakit akışı negatif: -56.7M EUR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE: %8.5
ROA: %3.9
Toplam varlıklar: 8.7B EUR (%+2.6)
Özkaynak %+10.1 arttı → 4.0B EUR
İşletme kârı pozitif: 96.2M EUR
İşletme kârı büyüme: %+84.3
Faiz karşılama oranı güçlü: 12.4x (Faiz: 36.9M EUR)
Ödenmiş sermaye: 49.7M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 2.6B EUR
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.5
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 91.70 EUR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %22.5
Net kâr marjı %22.5 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +21.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-11.4
ROE %-11.4 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %30.1
FAVÖK marjı %30.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %16.8
Hasılat başına brüt kâr %16.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
PD/DD Oranı 1.09x Sector: 2.24x
PD/DD 1.09x — sektör medyanının (2.24x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 11.3x Sector: 11.8x
EV/EBITDA 11.3x — sektör medyanı (11.8x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 2.67x
Cari oran 2.67x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 4.5x
Net Borç/EBITDA 4.5x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.57x
Borç/Özkaynak 0.57x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.5x
Faiz karşılama 7.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.4
Hasılat yıllık %7.4 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+1508.3
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 158.3M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -281.5M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+45.5%
Artı %45.5 beklenen değer (128.79) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 185.68 | EV/EBITDA hedefi: 92.70 | DCF hedefi: 166.14
Damodaran Değerleme
51/100
Orta Damodaran skoru (51/100). ROIC (%0.9) – WACC (%7.7) farkı -6.8 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
55/100
Orta düzey borç riski (55/100). Faiz karşılama oranı 7.5x — güçlü. Borç/EBITDA 4.5x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 53/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 27/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%0.9
ROIC (%0.9) sermaye maliyetinin (7.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %7.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
166.14
DCF modeli 166.14 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %87.7 ucuz.
Mevcut fiyat: 88.50
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -8.8128 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
PD/DD Oranı
1.09x vs 2.24x
Sektörden %51 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.3x vs 11.8x
Sektörden %4 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%0.9 vs %7.7 WACC
ROIC 6.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-7.9 vs %9.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-7.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (88.50), TRAMA-99 çizgisi (91.70) ile yakın seviyede (%-3.5). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 88.50
TRAMA: 91.70
Difference: %-3.5
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
WCH — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.