TRUTruworths International Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
4672.00
ZAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
28/100
Dalio Risk ?
74/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Graham ?
R68.6
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
67/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (67/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R666M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.4. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.1. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %25.8. Sermaye verimli kullanılıyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%30.5
VaR 95% ?
%3.21
daily max loss
VaR 99% ?
%4.52
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.19
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%31.4
28.01.2026 → 25.09.2026
Skewness ?
-0.08
Parametrik%3.21
Historik%3.09
Cornish-Fisher%3.22
Return Distribution
Valuation
Potential?
-1.9%
ROIC ?
10.1%
DCF Value ?
44.47
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (665.5M ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-4.6)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (5.3B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %51.3
Net kâr marjı: %12.5
FAVÖK yatay seyrede (1.4B ZAR)
FAVÖK marjı güçlü: %26.1
Toplam borç: 6.7B ZAR
Net borç hasılatın üzerinde: 6.0B ZAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.65x
Cari oran: 1.84x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 640.0M ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 591.8M ZAR
Serbest nakit akışı pozitif: 430.8M ZAR
ROE düşük: %6.5
ROA: %3.3
Toplam varlıklar: 20.1B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 10.3B ZAR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 552.2M ZAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 10.8x (Faiz: 129.5M ZAR)
Ödenmiş sermaye: 362.1M ZAR
Net işletme sermayesi pozitif: 5.0B ZAR
CAPEX: 161.0M ZAR (Hasılatın %3.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 5621.34 ZAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %12.5
Net kâr marjı %12.5 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %25.8
ROE %25.8 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %26.1
FAVÖK marjı %26.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %51.3
Hasılat başına brüt kâr %51.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %8.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %8.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 6.4x Sector: 8.7x
F/K 6.4x — sektör medyanına (8.7x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.64x Sector: 1.53x
PD/DD 1.64x — sektör medyanının (1.53x) %7 üzerinde.
EV/EBITDA 4.1x Sector: 4.4x
EV/EBITDA 4.1x — sektör medyanı (4.4x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 1.84x
Cari oran 1.84x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.2x
Net Borç/EBITDA 1.2x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.65x
Borç/Özkaynak 0.65x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 10.8x
Faiz karşılama 10.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.1
Hasılat yıllık %0.1 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-4.6
Net kâr yıllık %-4.6 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 778.2M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 681.5M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-1.9%
Eksi %1.9 beklenen değer (4581.34) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 6379.86 | PD/DD hedefi: 4641.11 | EV/EBITDA hedefi: 4952.97 | DCF hedefi: 1168.00
Damodaran Değerleme
28/100
Düşük Damodaran skoru (28/100). ROIC (%10.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
74/100
Düşük borç riski (74/100). Faiz karşılama oranı 10.8x — güçlü. Borç/EBITDA 1.2x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 79/100 | Borç Servis: 96/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%10.1
ROIC (%10.1) sermaye maliyetinin (14.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %14.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
44.47
DCF (44.47) güncel fiyatın %99.0 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 4672.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Nötr
Graham İçsel Değer
R68.6
Graham içsel değer: R68.6. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
6.4x vs 8.7x
Sektör medyanının %27 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.64x vs 1.53x
Sektörden %7 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.1x vs 4.4x
Sektörden %6 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%10.1 vs %14.9 WACC
ROIC 4.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%12.5 vs %26.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %12.5
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (4672.00), TRAMA-99 çizgisinin %16.9 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 4672.00
TRAMA: 5621.34
Difference: %-16.9
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
TRU — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.