TAVHLTAV HAVALİMANLARI

🇹🇷 BİST
270.50
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
39/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
34/100
Dalio Risk ?
41/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -3.2107 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
Active Metric?
3/4
Confidence?
64%
Lothien Robustness Summary
92/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (92/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 10 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺3.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+213.7 arttı (-₺3.3B → ₺3.7B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+1626.8 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+40.5 arttı (₺20.1B → ₺28.2B). Talep güçlü.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %25.7 → %30.9 (+5.2 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.14x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺3.6B) kârın %98'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+259.2 arttı (₺2.5B → ₺9.2B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+31.3 arttı. Gerçek büyüme var.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+19.9 artabilir (₺3.7B → ₺4.4B).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%38.3
VaR 95% ?
%3.87
daily max loss
VaR 99% ?
%5.52
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.05
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%33.3
09.02.2026 → 21.05.2026
Skewness ?
0.23
Parametrik%3.87
Historik%3.51
Cornish-Fisher%3.65
Return Distribution
Valuation
Potential?
-20.4%
ROIC ?
7.6%
Debt Cycle?
Daralma
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+213.7 artarak 3.7B TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+1626.8
Hasılat çeyreklik %+40.5 büyüdü (28.2B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+13.9)
Brüt kâr marjı: %30.9
Brüt marj değişimi: %+5.2 puan
Net kâr marjı: %13.2
FAVÖK çeyreklik %+259.2 büyüdü (9.2B TL)
FAVÖK marjı güçlü: %32.5
Toplam borç: 115.4B TL
Net borç hasılatın üzerinde: 98.2B TL
Borç/Özkaynak oranı: 1.34x
Cari oran < 1: 0.88x — likidite riski
Nakit %+46.1 arttı → 17.1B TL
İşletme nakit akışı pozitif: 6.9B TL
Serbest nakit akışı pozitif: 3.6B TL
ROE düşük: %4.3
ROA düşük: %1.3
Toplam varlıklar: 278.7B TL (%+3.6)
Özkaynak: 86.0B TL (%+2.0)
İşletme kârı pozitif: 6.4B TL
İşletme kârı büyüme: %+223.1
Faiz karşılama oranı: 2.6x (Faiz: 3.5B TL)
Ödenmiş sermaye: 363.3M TL
Net işletme sermayesi negatif: -6.8B TL — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %+41.5
CAPEX: 3.3B TL (Hasılatın %11.6'i)
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.2
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 279.57 TL
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %18
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr sabit (%+6.2) — büyüme enflasyonla paralel
Reel hasılat %31.3 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %25.7 → %30.9 (genişledi)
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %121 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺3.7B ₺3.7B %+6.2 ₺28.2B ₺28.2B %17.3
2026/3 %31 ×1.07 ₺-3.3B ₺-3.5B %-316.4 ₺20.1B ₺21.5B %-15.5
2025/12 %31 ×1.18 ₺-1.4B ₺-1.6B %-122.1 ₺24.1B ₺28.4B %-6.2
2025/9 %33 ×1.23 ₺6.0B ₺7.3B %+2179.8 ₺26.9B ₺33.1B %29.8
2025/6 %35 ×1.32 ₺-243M ₺-321M %-109.0 ₺24.8B ₺32.7B %-1.2
2025/3 %38 ×1.40 ₺-2.5B ₺-3.6B %-217.9 ₺21.1B ₺29.5B %-11.8
2024/12 %44 ×1.54 ₺2.0B ₺3.0B %-99.4 ₺34.1B ₺52.5B %10.1
2024/9 %49 ×1.64 ₺298.1B ₺488.2B %+42.9 ₺18.4B ₺30.1B %1963.0
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %13.2
Net kâr marjı %13.2 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +29.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %5.9
ROE %5.9 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %32.5
FAVÖK marjı %32.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %30.9
Hasılat başına brüt kâr %30.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.3'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 19.5x Sector: 10.2x
F/K 19.5x — sektör medyanının (10.2x) %91 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 1.14x Sector: 1.07x
PD/DD 1.14x — sektör medyanının (1.07x) %7 üzerinde.
EV/EBITDA 9.1x Sector: 6.6x
EV/EBITDA 9.1x — sektör medyanının (6.6x) %37 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 0.88x
Cari oran 0.88x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 5.3x
Net Borç/EBITDA 5.3x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 1.34x
Borç/Özkaynak 1.34x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 2.1x
Faiz karşılama 2.1x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+13.9
Hasılat yıllık %13.9 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+1626.8
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 152.0B). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -1.8B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
39/100
Zayıf sağlamlık (39/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-20.4%
Eksi %20.4 beklenen değer (215.28) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 99.42 | PD/DD hedefi: 266.39 | EV/EBITDA hedefi: 197.45
Damodaran Değerleme
34/100
Düşük Damodaran skoru (34/100). ROIC (%7.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
41/100
Yüksek borç riski (41/100). Faiz karşılama oranı 2.1x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 5.3x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 57/100 | Borç Servis: 48/100 | Kalite: 50/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.6
ROIC (%7.6) sermaye maliyetinin (23.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %23.2
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -3.2107 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
19.5x vs 10.2x
Sektör medyanının %91 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.14x vs 1.07x
Sektörden %7 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.1x vs 6.6x
Sektörden %37 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.6 vs %23.2 WACC
ROIC 15.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.1 vs %21.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.1
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (270.50), TRAMA-99 çizgisi (279.57) ile yakın seviyede (%-3.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 270.50
TRAMA: 279.57
Difference: %-3.2
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

TAVHL — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.