Reel net kâr %119.4 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %78.4 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %79.7 → %55.3 (daraldı)
Reel ROE %-8.5 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺-641M |
₺-686M |
%-119.4 |
₺548M |
₺586M |
%-8.5 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺3.0B |
₺3.5B |
%+11201.0 |
₺2.3B |
₺2.7B |
%43.1 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺25M |
₺31M |
%-91.0 |
₺1.1B |
₺1.3B |
%0.4 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺248M |
₺347M |
%-88.2 |
₺447M |
₺626M |
— |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺1.9B |
₺2.9B |
%+3944.2 |
₺499M |
₺769M |
%30.8 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺45M |
₺73M |
%+9.2 |
— |
— |
%1.0 |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺-37M |
₺-67M |
— |
₺244M |
₺436M |
%-0.9 |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (2.43), TRAMA-99 çizgisinin %13.4 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 2.43
TRAMA: 2.807
Difference: %-13.4
Net Kâr Marjı
%-117.0
Net kâr marjı %-117.0 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -247.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%8.2
ROE %8.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%-94.0
FAVÖK marjı %-94.0 — operasyonel zarar.
Brüt Kâr Marjı
%55.3
Hasılat başına brüt kâr %55.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%35.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %35.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
F/K Oranı
2.5x
Sector: 12.8x
F/K 2.5x — sektör medyanının (12.8x) %80 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı
0.27x
Sector: 1.50x
PD/DD 0.27x — sektör medyanının (1.50x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
1.5x
Sector: 8.0x
EV/EBITDA 1.5x — sektör medyanının (8.0x) %82 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Cari Oran
4.07x
Cari oran 4.07x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA
0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak
0.03x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
25.0x
Faiz karşılama 25.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+22.5
Hasılat yıllık %22.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-358.9
Net kâr yıllık %-358.9 gerilemiş (2026/3) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
72/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (72/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+77.2%
Artı %77.2 beklenen değer (4.36) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 7.38 | EV/EBITDA hedefi: 7.38 | DCF hedefi: 1.82
Damodaran Değerleme
35/100
Düşük Damodaran skoru (35/100). ROIC (%5.3) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
77/100
Düşük borç riski (77/100). Faiz karşılama oranı 25.0x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 99/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 60/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.3
ROIC (%5.3) sermaye maliyetinin (39.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %39.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.82
DCF (1.82) güncel fiyatın %25.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 2.46
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺13.0
Graham değeri (₺13.0) güncel fiyatın %428.5 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %80 altında — ucuz
Sektörden %82 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %82 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 34.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
SRVGY — Participation Finance Compliance
Loading…