Reel net kâr %53.8 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %36.2 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %1.3 → %35.5 (genişledi)
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺75M |
₺80M |
%-53.8 |
₺371M |
₺397M |
%11.8 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-148M |
₺-174M |
%-457.0 |
₺529M |
₺623M |
%-26.3 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺40M |
₺49M |
%-63.6 |
₺443M |
₺544M |
%7.1 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺-101M |
₺-134M |
%-463.8 |
₺314M |
₺415M |
%-22.8 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺-26M |
₺-37M |
%-937.1 |
₺550M |
₺770M |
%-5.8 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-3M |
₺-4M |
%-103.2 |
— |
— |
%-0.5 |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺78M |
₺139M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (3.27), TRAMA-99 çizgisinin %14.3 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 3.27
TRAMA: 3.8154
Difference: %-14.3
Net Kâr Marjı
%20.3
Net kâr marjı %20.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +48.2 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-1.4
ROE %-1.4 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%66.2
FAVÖK marjı %66.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%35.5
Hasılat başına brüt kâr %35.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-28.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-28.8'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
0.64x
Sector: 1.48x
PD/DD 0.64x — sektör medyanının (1.48x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
14.1x
Sector: 7.6x
EV/EBITDA 14.1x — sektör medyanının (7.6x) %86 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
0.87x
Cari oran 0.87x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA
5.3x
Net Borç/EBITDA 5.3x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak
0.37x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
0.9x
Faiz karşılama 0.9x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%-32.5
Hasılat yıllık %-32.5 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+386.0
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/3). Önemli iyileşme.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
46/100
Orta düzey sağlamlık (46/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+21.2%
Artı %21.2 beklenen değer (3.94) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 7.44 | EV/EBITDA hedefi: 1.75
Damodaran Değerleme
29/100
Düşük Damodaran skoru (29/100). ROIC (%-1.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
26/100
Yüksek borç riski (26/100). Faiz karşılama oranı 0.9x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 5.3x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 49/100 | Borç Servis: 33/100 | Kalite: 23/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-1.6
ROIC (%-1.6) sermaye maliyetinin (33.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %33.2
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
1/9
Zayıf Piotroski (1/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.2690 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %57 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %86 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 34.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
SKTAS — Participation Finance Compliance
Loading…