SANELSAN-EL MÜHENDİSLİK ELEKTRİK TAAHHÜT

🇹🇷 BİST
27.50
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
72/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
57/100
Dalio Risk ?
88/100
Piotroski ?
Hesaplanamadı
Yetersiz çeyrek verisi: 4 mevcut, en az 5 gerekli
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.7470 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
84/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (84/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 13 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺55M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-6.5). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-65.2 düştü. Uzun vadede endişe verici.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+61.6 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %49.9 → %42.2 (-7.7 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %48.2. Her 100₺ satıştan 48₺ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺5M fazla. Borç riski düşük.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-49.8 düştü. Bilanço güçleniyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺58M) kârın %106'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-61.5 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 2.4. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.5. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %88.9. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 72/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Reel Kâr Eriyor
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel kâr %-12.6 düştü. Nominal artış enflasyonu karşılamıyor.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+28.9 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+15.7 artabilir (₺55M → ₺64M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%81.3
VaR 95% ?
%8.30
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%11.79
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%9.40
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%68.0
02.07.2026 → 16.10.2026
Çarpıklık ?
0.42
Parametrik%8.30
Historik%7.88
Cornish-Fisher%7.70
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+39.8%
ROIC ?
42.6%
DCF Değer ?
21.99
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-6.5 düşerek 54.9M TL oldu
Yıllık net kâr %-65.2 geriledi
Hasılat çeyreklik %+11.7 büyüdü (113.9M TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+61.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %42.2
Brüt marj değişimi: %-7.7 puan
Net kâr marjı yüksek: %48.2
FAVÖK çeyreklik %-61.5 düştü (48.0M TL)
FAVÖK marjı güçlü: %42.2
Toplam borç %-49.8 azaldı → 7.7M TL
Net nakit pozisyonunda: -4.9M TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.03x
Cari oran: 1.31x — yeterli likidite
Nakit %+40.0 arttı → 12.6M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 137.2M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 58.4M TL
ROE yüksek: %21.0 — özkaynak verimli kullanılıyor
ROA güçlü: %10.4 — varlıklar etkin kullanılıyor
Toplam varlıklar %+7.1 büyüdü → 526.9M TL
Özkaynak %+28.9 arttı → 260.9M TL
İşletme kârı pozitif: 44.8M TL
Ödenmiş sermaye: 18.3M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 52.5M TL
İşletme sermayesi değişimi: %+869.4
CAPEX: 2.3M TL (Hasılatın %2.0'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-33.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 41.54 TL
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %12.6 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel brüt kâr marjı %49.9 → %42.2 (daraldı)
Reel ROE %84.2 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺55M ₺55M %-12.6 ₺114M ₺114M %84.2
2026/3 %31 ×1.07 ₺59M ₺63M %+6.2 ₺102M ₺109M %116.1
2025/12 %31 ×1.18 ₺50M ₺59M %+14.5 ₺151M ₺178M %121.3
2025/9 %33 ×1.23 ₺42M ₺52M %-75.2 ₺52M ₺63M %157.0
2025/6 %35 ×1.32 ₺158M ₺208M %+30.0 ₺71M ₺93M %651.4
2025/3 %38 ×1.40 ₺-114M ₺-160M %-1109.7 ₺131M ₺184M %-305.7
2024/12 %44 ×1.54 ₺10M ₺16M %-28.7 ₺103M ₺158M %92.4
2024/9 %49 ×1.64 ₺14M ₺22M %+48.9 ₺44M ₺71M %306.2
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %48.2
Net kâr marjı %48.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -9.3 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %88.9
ROE %88.9 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %42.2
FAVÖK marjı %42.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %42.2
Hasılat başına brüt kâr %42.2. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %21.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %21.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 2.4x Sektör: 9.8x
F/K 2.4x — sektör medyanının (9.8x) %75 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.92x Sektör: 1.20x
PD/DD 1.92x — sektör medyanının %60 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 5.5x Sektör: 6.1x
EV/EBITDA 5.5x — sektör medyanı (6.1x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.31x
Cari oran 1.31x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.03x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 6.0x
Faiz karşılama 6.0x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+61.6
Hasılat yıllık %61.6 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-65.2
Net kâr yıllık %-65.2 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 73.7M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -16.4M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
72/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (72/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+39.8%
Artı %39.8 beklenen değer (38.43) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 82.50 | PD/DD hedefi: 21.31 | EV/EBITDA hedefi: 30.40 | DCF hedefi: 21.99
Damodaran Değerleme
57/100
Orta Damodaran skoru (57/100). ROIC (%42.6) – WACC (%46.2) farkı -3.6 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
88/100
Düşük borç riski (88/100). Faiz karşılama oranı 6.0x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 99/100 | Borç Servis: 83/100 | Kalite: 72/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%42.6
ROIC (%42.6) sermaye maliyetinin (46.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %46.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
21.99
DCF (21.99) güncel fiyatın %20.0 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 27.50
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
—
Yetersiz çeyrek verisi: 4 mevcut, en az 5 gerekli
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.7470 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
2.4x vs 9.8x
Sektör medyanının %75 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.92x vs 1.20x
Sektörden %60 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.5x vs 6.1x
Sektörden %10 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%42.6 vs %46.2 WACC
ROIC 3.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%49.2 vs %21.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %49.2
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (27.50), TRAMA-99 çizgisinin %33.8 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 27.50
TRAMA: 41.54
Fark: %-33.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

SANEL — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.