Reel net kâr %156.1 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel brüt kâr marjı %29.9 → %37.0 (genişledi)
Reel ROE %-40.2 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %31 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺-298M |
₺-319M |
%-156.1 |
₺83M |
₺88M |
%-40.2 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺483M |
₺569M |
%+369.2 |
₺74M |
₺88M |
%65.2 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺92M |
₺121M |
%-69.2 |
₺50M |
₺66M |
%17.3 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺281M |
₺394M |
%+873.4 |
₺68M |
₺96M |
%58.7 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺26M |
₺40M |
%-81.8 |
₺42M |
₺65M |
%4.8 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-136M |
₺-223M |
%-581.4 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺-26M |
₺-46M |
— |
₺48M |
₺86M |
%-6.9 |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (2.80), TRAMA-99 çizgisinin %18.6 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 2.8
TRAMA: 3.441
Difference: %-18.6
Net Kâr Marjı
%-361.3
Net kâr marjı %-361.3 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -1010.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%6.2
ROE %6.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%-350.7
FAVÖK marjı %-350.7 — operasyonel zarar.
Brüt Kâr Marjı
%37.0
Hasılat başına brüt kâr %37.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%84.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %84.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
F/K Oranı
3.8x
Sector: 35.3x
F/K 3.8x — sektör medyanının (35.3x) %89 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı
0.47x
Sector: 1.99x
PD/DD 0.47x — sektör medyanının (1.99x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
1.4x
Sector: 10.0x
EV/EBITDA 1.4x — sektör medyanının (10.0x) %86 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Cari Oran
1.21x
Cari oran 1.21x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA
0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak
0.01x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
12.7x
Faiz karşılama 12.7x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+20.8
Hasılat yıllık %20.8 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-206.0
Net kâr yıllık %-206.0 gerilemiş (2026/3) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
77/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (77/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+138.1%
Artı %138.1 beklenen değer (6.69) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 8.43 | PD/DD hedefi: 8.43 | EV/EBITDA hedefi: 8.43
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%-0.3) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Zayıf
Dalio Risk Analizi
62/100
Orta düzey borç riski (62/100). Faiz karşılama oranı 12.7x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 99/100 | Borç Servis: 80/100 | Kalite: 36/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-0.3
ROIC (%-0.3) sermaye maliyetinin (43.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %43.5
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺12.2
Graham değeri (₺12.2) güncel fiyatın %334.2 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %89 altında — ucuz
Sektörden %76 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %86 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 43.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
RTALB — Participation Finance Compliance
Loading…