Reel net kâr %122.9 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %18.2 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel ROE %-5.4 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺-44M |
₺-47M |
%-122.9 |
₺781M |
₺836M |
%-5.4 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺174M |
₺205M |
%+137.4 |
₺867M |
₺1.0B |
%23.1 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺70M |
₺87M |
%-9.2 |
₺766M |
₺941M |
%10.3 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺72M |
₺95M |
%-8.2 |
₺674M |
₺890M |
%11.6 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺-74M |
₺-104M |
%-599.0 |
₺631M |
₺884M |
%-12.8 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺13M |
₺21M |
%-62.4 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺31M |
₺55M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (39.88), TRAMA-99 çizgisinin %5.7 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 39.88
TRAMA: 42.2787
Difference: %-5.7
Net Kâr Marjı
%-5.6
Net kâr marjı %-5.6 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -25.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%6.4
ROE %6.4 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%3.8
FAVÖK marjı %3.8 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı
%15.3
Hasılat başına brüt kâr %15.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-2.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-2.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
F/K Oranı
11.1x
Sector: 12.7x
F/K 11.1x — sektör medyanına (12.7x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı
0.94x
Sector: 1.81x
PD/DD 0.94x — sektör medyanının (1.81x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
6.0x
Sector: 7.5x
EV/EBITDA 6.0x — sektör medyanı (7.5x) ile uyumlu.
Cari Oran
1.22x
Cari oran 1.22x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA
0.6x
Net Borç/EBITDA 0.6x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak
0.09x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
14.8x
Faiz karşılama 14.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+23.7
Hasılat yıllık %23.7 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+40.8
Zarar %40.8 azaldı — iyileşme devam ediyor.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
58/100
İyi sağlamlık (58/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+11.4%
Artı %11.4 beklenen değer (45.13) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 41.96 | PD/DD hedefi: 79.00 | EV/EBITDA hedefi: 50.24 | DCF hedefi: 10.13
Damodaran Değerleme
22/100
Düşük Damodaran skoru (22/100). ROIC (%6.5) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
73/100
Düşük borç riski (73/100). Faiz karşılama oranı 14.8x — güçlü. Borç/EBITDA 0.6x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 95/100 | Borç Servis: 81/100 | Kalite: 49/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.5
ROIC (%6.5) sermaye maliyetinin (42.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %42.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
6.11
DCF (6.11) güncel fiyatın %84.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 40.52
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
₺59.4
Graham değeri (₺59.4) güncel fiyatın %46.6 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %12 altında — ucuz
Sektörden %48 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %19 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 36.4 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
PNLSN — Participation Finance Compliance
Loading…