Reel net kâr %162.3 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %26.8 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel özkaynak son 62 çeyrekte %2233 arttı — gerçek sermaye birikimi
Reel ROE %-9.9 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺-28M |
₺-30M |
%-162.3 |
₺233M |
₺250M |
%-9.9 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-41M |
₺-49M |
%-246.2 |
₺290M |
₺341M |
%-14.1 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺-27M |
₺-33M |
%-284.3 |
₺223M |
₺274M |
%-12.6 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺-14M |
₺-18M |
%-141.1 |
₺119M |
₺157M |
%-6.6 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺-31M |
₺-44M |
%-180.1 |
₺215M |
₺301M |
%-15.7 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺-36M |
₺-55M |
%-189.5 |
₺237M |
₺366M |
%-14.6 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺37M |
₺61M |
%-3.4 |
₺222M |
₺363M |
%21.5 |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺-36M |
₺-63M |
%-208.8 |
₺209M |
₺373M |
%-22.3 |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (7.06), TRAMA-99 çizgisinin %19.4 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 7.06
TRAMA: 8.7541
Difference: %-19.4
Net Kâr Marjı
%-12.1
Net kâr marjı %-12.1 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre +2.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-9.5
ROE %-9.5 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%4.6
FAVÖK marjı %4.6 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı
%16.9
Hasılat başına brüt kâr %16.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-5.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-5.1'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
0.53x
Sector: 1.92x
PD/DD 0.53x — sektör medyanının (1.92x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
15.0x
Sector: 8.2x
EV/EBITDA 15.0x — sektör medyanının (8.2x) %82 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
2.05x
Cari oran 2.05x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA
3.7x
Net Borç/EBITDA 3.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak
0.13x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
0.3x
Faiz karşılama 0.3x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+8.6
Hasılat yıllık %8.6 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+9.8
Zarar %9.8 azaldı — iyileşme devam ediyor.
Sezonsellik Analizi
Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 37.3M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -29.9M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
53/100
Orta düzey sağlamlık (53/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+20.0%
Artı %20.0 beklenen değer (8.52) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %59.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 21.30 | EV/EBITDA hedefi: 3.89 | DCF hedefi: 1.77
Damodaran Değerleme
23/100
Düşük Damodaran skoru (23/100). ROIC (%0.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
59/100
Orta düzey borç riski (59/100). Faiz karşılama oranı 0.3x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 3.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 67/100 | Borç Servis: 54/100 | Kalite: 25/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%0.7
ROIC (%0.7) sermaye maliyetinin (39.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %39.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
0.59
DCF (0.59) güncel fiyatın %91.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 7.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.2960 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %72 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %82 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 38.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
OYLUM — Participation Finance Compliance
Loading…