Reel net kâr %104.0 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %20.1 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %11.0 → %22.2 (genişledi)
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺325M |
₺348M |
%+104.0 |
₺6.5B |
₺6.9B |
%1.6 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺145M |
₺171M |
%-86.5 |
₺7.4B |
₺8.7B |
%0.8 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺1.0B |
₺1.3B |
%+285.8 |
₺6.6B |
₺8.1B |
%6.1 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺248M |
₺328M |
%-9.1 |
₺5.5B |
₺7.2B |
%1.6 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺258M |
₺361M |
%-74.1 |
₺5.9B |
₺8.3B |
%1.8 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺850M |
₺1.4B |
%+42.4 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺548M |
₺978M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (43.32), TRAMA-99 çizgisi (43.19) ile yakın seviyede (%+0.3). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 43.32
TRAMA: 43.1877
Difference: %+0.3
Net Kâr Marjı
%5.0
Net kâr marjı %5.0 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +3.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%1.9
ROE %1.9 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%43.2
FAVÖK marjı %43.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%22.2
Hasılat başına brüt kâr %22.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%6.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
F/K Oranı
11.3x
Sector: 22.6x
F/K 11.3x — sektör medyanının (22.6x) %50 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı
0.24x
Sector: 2.05x
PD/DD 0.24x — sektör medyanının (2.05x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
1.9x
Sector: 9.8x
EV/EBITDA 1.9x — sektör medyanının (9.8x) %81 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Cari Oran
0.96x
Cari oran 0.96x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA
0.2x
Net Borç/EBITDA 0.2x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak
0.03x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
7.5x
Faiz karşılama 7.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+9.0
Hasılat yıllık %9.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+26.3
Net kâr yıllık %26.3 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
78/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (78/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+82.8%
Artı %82.8 beklenen değer (79.54) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 88.87 | PD/DD hedefi: 130.50 | EV/EBITDA hedefi: 130.50 | DCF hedefi: 36.82
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). ROIC (%3.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
81/100
Düşük borç riski (81/100). Faiz karşılama oranı 7.5x — güçlü. Borç/EBITDA 0.2x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 74/100 | Kalite: 76/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.0
ROIC (%3.0) sermaye maliyetinin (40.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %40.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
36.82
DCF (36.82) güncel fiyatın %15.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 43.50
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺126.0
Graham değeri (₺126.0) güncel fiyatın %189.7 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %50 altında — ucuz
Sektörden %88 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %81 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 37.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
NTHOL — Participation Finance Compliance
Loading…