Reel net kâr %37.3 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %43.5 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %-9.9 → %15.1 (genişledi)
Reel ROE %40.7 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Yıllık %31 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺783M |
₺838M |
%-37.3 |
₺386M |
₺413M |
%40.7 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-1.1B |
₺-1.3B |
%-1153.7 |
₺244M |
₺288M |
%-70.0 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺-103M |
₺-127M |
%-146.1 |
₺425M |
₺522M |
%-5.5 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺196M |
₺275M |
%-75.8 |
₺668M |
₺935M |
%11.6 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺-737M |
₺-1.1B |
%-293.6 |
₺-273M |
₺-421M |
%-37.2 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-358M |
₺-586M |
%-373.3 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺120M |
₺215M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (5.06), TRAMA-99 çizgisinin %16.6 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 5.06
TRAMA: 6.0652
Difference: %-16.6
Net Kâr Marjı
%203.0
Net kâr marjı %203.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +667.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-6.4
ROE %-6.4 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%561.2
FAVÖK marjı %561.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%15.1
Hasılat başına brüt kâr %15.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-17.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-17.3'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
0.56x
Sector: 1.46x
PD/DD 0.56x — sektör medyanının (1.46x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
23.9x
Sector: 9.0x
EV/EBITDA 23.9x — sektör medyanının (9.0x) %166 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
0.28x
Cari oran 0.28x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA
15.9x
Net Borç/EBITDA 15.9x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak
1.05x
Borç/Özkaynak 1.05x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
0.6x
Faiz karşılama 0.6x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%-42.2
Hasılat yıllık %-42.2 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+298.9
Net kâr yıllık %298.9 artmış (2026/3) — olağanüstü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
50/100
Orta düzey sağlamlık (50/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+27.0%
Artı %27.0 beklenen değer (6.63) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 14.00 | EV/EBITDA hedefi: 1.96
Damodaran Değerleme
29/100
Düşük Damodaran skoru (29/100). ROIC (%-2.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
18/100
Yüksek borç riski (18/100). Faiz karşılama oranı 0.6x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 15.9x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 37/100 | Borç Servis: 15/100 | Kalite: 21/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-2.7
ROIC (%-2.7) sermaye maliyetinin (21.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %21.0
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.3131 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %62 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %166 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 23.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
NATEN — Participation Finance Compliance
Loading…