MOPASMopas Marketcilik Gida Sanayi ve Ticaret Anonim Sirketi

🇹🇷 BİST
16.08
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
77/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
44/100
Dalio Risk ?
79/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
64/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (64/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 3 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺58M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-12.8). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+246.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.0. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺180M) kârın %310'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.7. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.75. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 0.8. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 77/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Reel Kâr Eriyor
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel kâr %-18.5 düştü. Nominal artış enflasyonu karşılamıyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-12.8) ama yıllık bazda artış (%+246.9). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%53.9
VaR 95% ?
%5.85
daily max loss
VaR 99% ?
%8.17
daily max loss
CVaR 95% ?
%8.22
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%74.4
04.03.2026 → 16.10.2026
Skewness ?
0.11
Parametrik%5.85
Historik%5.95
Cornish-Fisher%5.63
Return Distribution
Valuation
Potential?
+106.2%
ROIC ?
3.7%
DCF Value ?
44.81
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-12.8 düşerek 57.9M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+246.9
Hasılat çeyreklik %+8.2 büyüdü (5.8B TL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.3)
Brüt kâr marjı: %26.8
Brüt marj değişimi: %-2.0 puan
Net kâr marjı düşük: %1.0
FAVÖK yatay seyrede (1.6B TL)
FAVÖK marjı güçlü: %26.8
Toplam borç: 1.7B TL
Net borç: 732.1M TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.29x
Cari oran: 1.77x — yeterli likidite
Nakit %-11.8 azaldı → 953.0M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 278.7M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 179.7M TL
ROE düşük: %1.0
ROA düşük: %0.5
Toplam varlıklar: 10.8B TL (%+1.9)
Özkaynak %+7.9 arttı → 5.8B TL
İşletme kârı pozitif: 29.7M TL
Ödenmiş sermaye: 273.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 2.4B TL
CAPEX: 99.0M TL (Hasılatın %1.7'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 19.31 TL
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %18.5 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel özkaynak son 14 çeyrekte %25 eridi — enflasyon karşısında değer kaybı
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺58M ₺58M %-18.5 ₺5.8B ₺5.8B %4.0
2026/3 %31 ×1.07 ₺66M ₺71M %-51.1 ₺5.4B ₺5.8B %4.9
2025/12 %31 ×1.18 ₺123M ₺145M %+20.6 ₺8.4B ₺9.9B %8.6
2025/9 %33 ×1.23 ₺98M ₺120M %+131.3 ₺2.2B ₺2.7B %8.5
2025/6 %35 ×1.32 ₺-39M ₺-52M %-139.7 ₺5.7B ₺7.5B %-3.7
2025/3 %38 ×1.40 ₺94M ₺131M %-63.9 ₺5.0B ₺7.0B %9.1
2024/12 %44 ×1.54 ₺236M ₺363M %+78.8 ₺5.1B ₺7.9B %31.2
2024/9 %49 ×1.64 ₺-124M ₺-203M %-328.8 ₺4.6B ₺7.6B %-24.4
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %1.0
Net kâr marjı %1.0 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.2
ROE %6.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %26.8
FAVÖK marjı %26.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %26.8
Hasılat başına brüt kâr %26.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 12.7x Sector: 21.9x
F/K 12.7x — sektör medyanının (21.9x) %42 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.75x Sector: 1.98x
PD/DD 0.75x — sektör medyanının (1.98x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 0.8x Sector: 6.9x
EV/EBITDA 0.8x — sektör medyanının (6.9x) %88 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 1.77x
Cari oran 1.77x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.3x
Net Borç/EBITDA 0.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.29x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 11.6x
Faiz karşılama 11.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.3
Hasılat yıllık %2.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+246.9
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 179.5M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -13.0M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
77/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (77/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+106.2%
Artı %106.2 beklenen değer (33.16) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 23.98 | PD/DD hedefi: 42.55 | EV/EBITDA hedefi: 48.24 | DCF hedefi: 44.81
Damodaran Değerleme
44/100
Düşük Damodaran skoru (44/100). ROIC (%3.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Faiz karşılama oranı 11.6x — güçlü. Borç/EBITDA 0.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 95/100 | Borç Servis: 94/100 | Kalite: 42/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.7
ROIC (%3.7) sermaye maliyetinin (38.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %38.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
44.81
DCF modeli 44.81 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %178.7 ucuz.
Mevcut fiyat: 16.08
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
12.7x vs 21.9x
Sektör medyanının %42 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.75x vs 1.98x
Sektörden %62 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
0.8x vs 6.9x
Sektörden %88 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%3.7 vs %38.5 WACC
ROIC 34.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.6 vs %28.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.6
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (16.08), TRAMA-99 çizgisinin %16.7 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 16.08
TRAMA: 19.31
Difference: %-16.7
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

MOPAS — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.