MOPASMopas Marketcilik Gida Sanayi ve Ticaret Anonim Sirketi

🇹🇷 BİST
16.08
TRY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
77/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
44/100
Dalio Risk ?
79/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
64/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (64/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 3 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺58M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-12.8). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+246.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.0. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺180M) kârın %310'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.7. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.75. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 0.8. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 77/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Reel Kâr Eriyor
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel kâr %-18.5 düştü. Nominal artış enflasyonu karşılamıyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-12.8) ama yıllık bazda artış (%+246.9). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%53.9
VaR 95% ?
%5.85
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%8.17
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%8.22
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%74.4
04.03.2026 → 16.10.2026
الانحراف ?
0.11
Parametrik%5.85
Historik%5.95
Cornish-Fisher%5.63
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+106.2%
ROIC ?
3.7%
قيمة DCF ?
44.81
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-12.8 düşerek 57.9M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+246.9
Hasılat çeyreklik %+8.2 büyüdü (5.8B TL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.3)
Brüt kâr marjı: %26.8
Brüt marj değişimi: %-2.0 puan
Net kâr marjı düşük: %1.0
FAVÖK yatay seyrede (1.6B TL)
FAVÖK marjı güçlü: %26.8
Toplam borç: 1.7B TL
Net borç: 732.1M TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.29x
Cari oran: 1.77x — yeterli likidite
Nakit %-11.8 azaldı → 953.0M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 278.7M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 179.7M TL
ROE düşük: %1.0
ROA düşük: %0.5
Toplam varlıklar: 10.8B TL (%+1.9)
Özkaynak %+7.9 arttı → 5.8B TL
İşletme kârı pozitif: 29.7M TL
Ödenmiş sermaye: 273.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 2.4B TL
CAPEX: 99.0M TL (Hasılatın %1.7'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 19.31 TL
البيانات المعدلة حسب التضخم?
Reel net kâr %18.5 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel özkaynak son 14 çeyrekte %25 eridi — enflasyon karşısında değer kaybı
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
ربع سنوي مؤشر أسعار المستهلك سنوياً Deflator صافي الربح الاسمي صافي الربح الحقيقي نمو حقيقي الإيرادات الاسمية الإيرادات الحقيقية Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺58M ₺58M %-18.5 ₺5.8B ₺5.8B %4.0
2026/3 %31 ×1.07 ₺66M ₺71M %-51.1 ₺5.4B ₺5.8B %4.9
2025/12 %31 ×1.18 ₺123M ₺145M %+20.6 ₺8.4B ₺9.9B %8.6
2025/9 %33 ×1.23 ₺98M ₺120M %+131.3 ₺2.2B ₺2.7B %8.5
2025/6 %35 ×1.32 ₺-39M ₺-52M %-139.7 ₺5.7B ₺7.5B %-3.7
2025/3 %38 ×1.40 ₺94M ₺131M %-63.9 ₺5.0B ₺7.0B %9.1
2024/12 %44 ×1.54 ₺236M ₺363M %+78.8 ₺5.1B ₺7.9B %31.2
2024/9 %49 ×1.64 ₺-124M ₺-203M %-328.8 ₺4.6B ₺7.6B %-24.4
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %1.0
Net kâr marjı %1.0 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.2
ROE %6.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %26.8
FAVÖK marjı %26.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %26.8
Hasılat başına brüt kâr %26.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 12.7x القطاع: 21.9x
F/K 12.7x — sektör medyanının (21.9x) %42 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.75x القطاع: 1.98x
PD/DD 0.75x — sektör medyanının (1.98x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 0.8x القطاع: 6.9x
EV/EBITDA 0.8x — sektör medyanının (6.9x) %88 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.77x
Cari oran 1.77x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.3x
Net Borç/EBITDA 0.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.29x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 11.6x
Faiz karşılama 11.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.3
Hasılat yıllık %2.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+246.9
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 179.5M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -13.0M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
77/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (77/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+106.2%
Artı %106.2 beklenen değer (33.16) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 23.98 | PD/DD hedefi: 42.55 | EV/EBITDA hedefi: 48.24 | DCF hedefi: 44.81
Damodaran Değerleme
44/100
Düşük Damodaran skoru (44/100). ROIC (%3.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Faiz karşılama oranı 11.6x — güçlü. Borç/EBITDA 0.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 95/100 | Borç Servis: 94/100 | Kalite: 42/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.7
ROIC (%3.7) sermaye maliyetinin (38.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %38.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
44.81
DCF modeli 44.81 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %178.7 ucuz.
Mevcut fiyat: 16.08
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
12.7x vs 21.9x
Sektör medyanının %42 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.75x vs 1.98x
Sektörden %62 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
0.8x vs 6.9x
Sektörden %88 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%3.7 vs %38.5 WACC
ROIC 34.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.6 vs %28.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.6
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (16.08), TRAMA-99 çizgisinin %16.7 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 16.08
TRAMA: 19.31
الفرق: %-16.7
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

MOPAS — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.