Reel net kâr %37.6 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %154.2 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %24.0 → %50.5 (genişledi)
Yıllık %33 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺60M |
₺74M |
%-37.6 |
₺948M |
₺1.2B |
%4.2 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺90M |
₺119M |
%-74.5 |
₺347M |
₺458M |
%6.7 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺285M |
₺466M |
%+242.3 |
₺708M |
₺1.2B |
%25.8 |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺76M |
₺136M |
— |
₺197M |
₺351M |
— |
Fundamental & Technical Analysis
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (2.03), TRAMA-99 çizgisi (1.95) ile yakın seviyede (%+3.9). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 2.03
TRAMA: 1.954
Difference: %+3.9
Net Kâr Marjı
%6.4
Net kâr marjı %6.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -19.6 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%1.1
ROE %1.1 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%53.8
FAVÖK marjı %53.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%50.5
Hasılat başına brüt kâr %50.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-26.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-26.5'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
F/K Oranı
6.4x
Sector: 25.4x
F/K 6.4x — sektör medyanının (25.4x) %75 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı
0.33x
Sector: 2.32x
PD/DD 0.33x — sektör medyanının (2.32x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
5.3x
Sector: 8.6x
EV/EBITDA 5.3x — sektör medyanının (8.6x) %38 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Cari Oran
0.36x
Cari oran 0.36x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA
3.9x
Net Borç/EBITDA 3.9x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak
0.89x
Borç/Özkaynak 0.89x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
2.7x
Faiz karşılama 2.7x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+33.8
Hasılat yıllık %33.8 büyüdü (2025/9) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-78.8
Net kâr yıllık %-78.8 gerilemiş (2025/9) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
63/100
İyi sağlamlık (63/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+80.0%
Artı %80.0 beklenen değer (3.69) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 6.15 | PD/DD hedefi: 6.15 | EV/EBITDA hedefi: 3.29
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%2.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
35/100
Yüksek borç riski (35/100). Faiz karşılama oranı 2.7x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.9x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 39/100 | Borç Servis: 38/100 | Kalite: 75/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%2.2
ROIC (%2.2) sermaye maliyetinin (18.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %18.2
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
—
Yetersiz çeyrek verisi: 4 mevcut, en az 5 gerekli
Graham İçsel Değer
₺8.8
Graham değeri (₺8.8) güncel fiyatın %329.3 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %75 altında — ucuz
Sektörden %86 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %38 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 16.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
MARTI — Participation Finance Compliance
Loading…