Reel net kâr %144.2 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %17.3 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %28.0 → %31.8 (genişledi)
Reel ROE %-3.4 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺-142M |
₺-152M |
%-144.2 |
₺3.2B |
₺3.4B |
%-3.4 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺293M |
₺345M |
%-72.0 |
₺3.5B |
₺4.1B |
%7.2 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺931M |
₺1.2B |
%+72737.2 |
₺3.2B |
₺4.3B |
%26.9 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺-1M |
₺-2M |
%-100.6 |
₺3.9B |
₺5.5B |
%-0.0 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺194M |
₺300M |
%-60.9 |
₺3.3B |
₺5.0B |
%5.0 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺468M |
₺766M |
— |
— |
— |
%16.9 |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (28.06), TRAMA-99 çizgisinin %8.2 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 28.06
TRAMA: 30.5626
Difference: %-8.2
Net Kâr Marjı
%-4.5
Net kâr marjı %-4.5 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -12.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%0.9
ROE %0.9 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%5.4
FAVÖK marjı %5.4 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı
%31.8
Hasılat başına brüt kâr %31.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%14.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %14.1'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
F/K Oranı
11.6x
Sector: 16.7x
F/K 11.6x — sektör medyanının (16.7x) %31 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı
1.00x
Sector: 1.66x
PD/DD 1.00x — sektör medyanının (1.66x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
5.7x
Sector: 7.4x
EV/EBITDA 5.7x — sektör medyanı (7.4x) ile uyumlu.
Cari Oran
3.64x
Cari oran 3.64x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA
0.6x
Net Borç/EBITDA 0.6x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak
0.07x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
5.5x
Faiz karşılama 5.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%-19.2
Hasılat yıllık %-19.2 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-11707.4
Zarar %11707.4 arttı — zararlar derinleşiyor.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
64/100
İyi sağlamlık (64/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+17.3%
Artı %17.3 beklenen değer (33.32) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 31.81 | PD/DD hedefi: 47.35 | EV/EBITDA hedefi: 36.53 | DCF hedefi: 23.62
Damodaran Değerleme
35/100
Düşük Damodaran skoru (35/100). ROIC (%8.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
87/100
Düşük borç riski (87/100). Faiz karşılama oranı 5.5x — güçlü. Borç/EBITDA 0.6x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 94/100 | Borç Servis: 97/100 | Kalite: 57/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.7
ROIC (%8.7) sermaye maliyetinin (40.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %40.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
23.62
DCF (23.62) güncel fiyatın %16.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 28.40
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺34.3
Graham değeri (₺34.3) güncel fiyatın %20.8 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Makul
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %31 altında — ucuz
Sektörden %40 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %22 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 32.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
LILAK — Participation Finance Compliance
Loading…