Reel net kâr %87.5 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %32.3 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %1.2 → %13.0 (genişledi)
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺18M |
₺20M |
%-87.5 |
₺1.1B |
₺1.1B |
%1.5 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-135M |
₺-159M |
%-230.7 |
₺1.4B |
₺1.7B |
%-11.7 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺92M |
₺122M |
%+160.0 |
₺1.4B |
₺1.8B |
%8.8 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺33M |
₺47M |
%-52.7 |
₺1.3B |
₺1.8B |
%3.2 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺64M |
₺99M |
%+154.0 |
₺1.1B |
₺1.6B |
%6.7 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺24M |
₺39M |
%-86.0 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺156M |
₺278M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (5.22), TRAMA-99 çizgisinin %14.5 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 5.22
TRAMA: 6.106
Difference: %-14.5
Net Kâr Marjı
%1.7
Net kâr marjı %1.7 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +11.2 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-2.5
ROE %-2.5 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%15.3
FAVÖK marjı %15.3 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı
%13.0
Hasılat başına brüt kâr %13.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-58.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-58.9'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
1.43x
Sector: 1.74x
PD/DD 1.43x — sektör medyanı (1.74x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA
20.8x
Sector: 11.1x
EV/EBITDA 20.8x — sektör medyanının (11.1x) %88 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
1.56x
Cari oran 1.56x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA
6.1x
Net Borç/EBITDA 6.1x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak
0.58x
Borç/Özkaynak 0.58x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
1.8x
Faiz karşılama 1.8x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%-19.2
Hasılat yıllık %-19.2 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-44.6
Net kâr yıllık %-44.6 gerilemiş (2026/3) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
37/100
Zayıf sağlamlık (37/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-6.4%
Eksi %6.4 beklenen değer (4.95) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 6.43 | EV/EBITDA hedefi: 2.82
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). ROIC (%3.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
40/100
Yüksek borç riski (40/100). Faiz karşılama oranı 1.8x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 6.1x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 40/100 | Borç Servis: 61/100 | Kalite: 48/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.4
ROIC (%3.4) sermaye maliyetinin (32.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %32.5
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
₺0.8
Güncel fiyat Graham değerinin %84.9 üzerinde (₺0.8) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %18 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %88 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 29.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
KOPOL — Participation Finance Compliance
Loading…