Reel net kâr %92.2 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %67.9 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %-0.6 → %20.9 (genişledi)
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺24M |
₺26M |
%-92.2 |
₺2.7B |
₺2.9B |
%1.5 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-278M |
₺-327M |
%-147.6 |
₺7.8B |
₺9.1B |
%-19.0 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺-559M |
₺-687M |
%-360.9 |
₺2.7B |
₺3.3B |
%-43.8 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺-199M |
₺-263M |
%-147.4 |
₺3.8B |
₺5.0B |
%-14.9 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺397M |
₺555M |
%+296.9 |
₺2.7B |
₺3.7B |
%30.4 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺85M |
₺140M |
%-83.2 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺466M |
₺832M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (3.22), TRAMA-99 çizgisinin %32.7 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 3.22
TRAMA: 4.7825
Difference: %-32.7
Net Kâr Marjı
%0.9
Net kâr marjı %0.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +4.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-13.2
ROE %-13.2 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%38.8
FAVÖK marjı %38.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%20.9
Hasılat başına brüt kâr %20.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%45.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %45.5'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
PD/DD Oranı
0.64x
Sector: 2.55x
PD/DD 0.64x — sektör medyanının (2.55x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
7.8x
Sector: 8.0x
EV/EBITDA 7.8x — sektör medyanı (8.0x) ile uyumlu.
Cari Oran
0.95x
Cari oran 0.95x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA
6.2x
Net Borç/EBITDA 6.2x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak
2.09x
Borç/Özkaynak 2.09x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı
0.9x
Faiz karşılama 0.9x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+2.8
Hasılat yıllık %2.8 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-93.9
Net kâr yıllık %-93.9 gerilemiş (2026/3) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
38/100
Zayıf sağlamlık (38/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
+23.6%
Artı %23.6 beklenen değer (3.98) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 9.66 | EV/EBITDA hedefi: 3.31
Damodaran Değerleme
35/100
Düşük Damodaran skoru (35/100). ROIC (%-0.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Zayıf
Dalio Risk Analizi
15/100
Yüksek borç riski (15/100). Faiz karşılama oranı 0.9x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 6.2x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 0/100 | Borç Servis: 34/100 | Kalite: 24/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-0.4
ROIC (%-0.4) sermaye maliyetinin (19.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %19.5
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.7785 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %75 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %3 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 19.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
KONTR — Participation Finance Compliance
Loading…