Reel net kâr %339.4 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %23.4 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %18.5 → %12.0 (daraldı)
Reel ROE %-6.6 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺-117M |
₺-126M |
%-339.4 |
₺1.7B |
₺1.8B |
%-6.6 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-45M |
₺-52M |
%-231.9 |
₺2.0B |
₺2.3B |
%-2.7 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺30M |
₺40M |
%-72.5 |
₺1.2B |
₺1.6B |
%2.0 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺-103M |
₺-144M |
%-379.3 |
₺1.4B |
₺1.9B |
%-7.4 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺34M |
₺52M |
%+125.4 |
₺1.5B |
₺2.3B |
%2.0 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺14M |
₺23M |
%-72.3 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺46M |
₺83M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (15.90), TRAMA-99 çizgisinin %15.2 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 15.9
TRAMA: 18.7539
Difference: %-15.2
Net Kâr Marjı
%-7.1
Net kâr marjı %-7.1 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -4.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-2.4
ROE %-2.4 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%4.7
FAVÖK marjı %4.7 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı
%12.0
Hasılat başına brüt kâr %12.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-1.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-1.3'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
1.49x
Sector: 2.56x
PD/DD 1.49x — sektör medyanının (2.56x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
21.8x
Sector: 15.3x
EV/EBITDA 21.8x — sektör medyanının (15.3x) %43 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
2.47x
Cari oran 2.47x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA
3.3x
Net Borç/EBITDA 3.3x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak
0.23x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
3.1x
Faiz karşılama 3.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+19.7
Hasılat yıllık %19.7 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-13.9
Zarar %13.9 arttı — zararlar derinleşiyor.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
44/100
Orta düzey sağlamlık (44/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-4.7%
Eksi %4.7 beklenen değer (14.47) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 25.75 | EV/EBITDA hedefi: 10.63 | DCF hedefi: 3.79
Damodaran Değerleme
24/100
Düşük Damodaran skoru (24/100). ROIC (%2.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
70/100
Düşük borç riski (70/100). Faiz karşılama oranı 3.1x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.3x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 76/100 | Borç Servis: 82/100 | Kalite: 36/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%2.2
ROIC (%2.2) sermaye maliyetinin (38.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %38.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
2.95
DCF (2.95) güncel fiyatın %80.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 15.18
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.3355 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %42 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %43 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 36.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
JANTS — Participation Finance Compliance
Loading…