Reel net kâr %111.8 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %40.4 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %52.7 → %36.1 (daraldı)
Reel ROE %-1.5 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺-18M |
₺-19M |
%-111.8 |
₺154M |
₺164M |
%-1.5 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-139M |
₺-163M |
%-193.9 |
₺234M |
₺276M |
%-11.0 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺-141M |
₺-174M |
%-339.1 |
₺286M |
₺352M |
%-11.2 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺55M |
₺73M |
%+346.3 |
₺308M |
₺408M |
%4.4 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺-12M |
₺-16M |
%-108.3 |
₺167M |
₺233M |
%-1.0 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺120M |
₺197M |
%-14.4 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺129M |
₺230M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (3.88), TRAMA-99 çizgisinin %12.8 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 3.88
TRAMA: 3.4396
Difference: %+12.8
Net Kâr Marjı
%-11.7
Net kâr marjı %-11.7 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre +47.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-6.0
ROE %-6.0 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%171.5
FAVÖK marjı %171.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%36.1
Hasılat başına brüt kâr %36.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-21.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-21.0'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
0.79x
Sector: 1.46x
PD/DD 0.79x — sektör medyanının (1.46x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
9.0x
Sector: 9.0x
EV/EBITDA 9.0x — sektör medyanının (9.0x) %0 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
0.27x
Cari oran 0.27x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA
3.0x
Net Borç/EBITDA 3.0x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak
0.40x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
3.8x
Faiz karşılama 3.8x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%-7.8
Hasılat yıllık %-7.8 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-54.3
Zarar %54.3 arttı — zararlar derinleşiyor.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
43/100
Orta düzey sağlamlık (43/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+4.9%
Artı %4.9 beklenen değer (4.07) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %59.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 7.13 | EV/EBITDA hedefi: 3.86 | DCF hedefi: 0.97
Damodaran Değerleme
25/100
Düşük Damodaran skoru (25/100). ROIC (%2.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
42/100
Yüksek borç riski (42/100). Faiz karşılama oranı 3.8x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.0x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 80/100 | Borç Servis: 43/100 | Kalite: 45/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%2.8
ROIC (%2.8) sermaye maliyetinin (29.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %29.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
0.93
DCF (0.93) güncel fiyatın %75.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 3.88
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.2430 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %46 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %0 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 26.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
HUNER — Participation Finance Compliance
Loading…