GRTGrowthpoint Properties Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
1540.00
ZAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
45/100
Dalio Risk ?
46/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
R32.3
Pahalı
مقياس نشط?
2/4
ثقة?
51%
ملخص متانة لوذيان
58/100
Lothien Sağlamlık: Orta (58/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 2 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R1.9B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+38.7 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-5.0 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %58.7. Her 100R satıştan 59R kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.84x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Likidite Riski
Cari oran 0.25x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %6. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.9. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.74. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%21.5
VaR 95% ?
%2.23
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.16
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.18
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%18.6
19.02.2026 → 14.10.2026
الانحراف ?
0.19
Parametrik%2.23
Historik%2.17
Cornish-Fisher%2.00
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+13.6%
ROIC ?
6.0%
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (1.9B ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+38.7
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (3.2B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-5.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %70.2
Net kâr marjı yüksek: %58.7
FAVÖK yatay seyrede (3.2B ZAR)
FAVÖK marjı güçlü: %99.6
Toplam borç: 60.4B ZAR
Net borç hasılatın üzerinde: 59.3B ZAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.86x
Cari oran < 1: 0.25x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 1.1B ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 5.9B ZAR
Serbest nakit akışı pozitif: 110.2M ZAR
ROE düşük: %2.7
ROA düşük: %1.2
Toplam varlıklar: 154.4B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 70.2B ZAR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 2.0B ZAR
Ödenmiş sermaye: 3.4B ZAR
Net işletme sermayesi negatif: -8.9B ZAR — kısa vadeli baskı
CAPEX: 14.2M ZAR (Hasılatın %0.4'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-10.0 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 1710.17 ZAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %2
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %58.7
Net kâr marjı %58.7 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.8
ROE %10.8 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %99.6
FAVÖK marjı %99.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %70.2
Hasılat başına brüt kâr %70.2. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 6.9x القطاع: 7.3x
F/K 6.9x — sektör medyanına (7.3x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.74x القطاع: 1.10x
PD/DD 0.74x — sektör medyanının (1.10x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.7x القطاع: 6.0x
EV/EBITDA 8.7x — sektör medyanının (6.0x) %46 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 0.25x
Cari oran 0.25x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 4.7x
Net Borç/EBITDA 4.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.86x
Borç/Özkaynak 0.86x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 1.9x
Faiz karşılama 1.9x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-5.0
Hasılat yıllık %-5.0 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+38.7
Net kâr yıllık %38.7 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.6B). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 1.2B).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+13.6%
Artı %13.6 beklenen değer (1748.81) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 2345.68 | EV/EBITDA hedefi: 1057.85
Damodaran Değerleme
45/100
Düşük Damodaran skoru (45/100). ROIC (%6.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
46/100
Yüksek borç riski (46/100). Faiz karşılama oranı 1.9x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 4.7x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 72/100 | Borç Servis: 30/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.0
ROIC (%6.0) sermaye maliyetinin (13.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.3
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
R32.3
Graham içsel değer: R32.3. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
6.9x vs 7.3x
Sektör medyanının %6 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.74x vs 1.10x
Sektörden %32 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.7x vs 6.0x
Sektörden %46 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.0 vs %13.3 WACC
ROIC 7.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%58.7 vs %99.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %58.7
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (1540.00), TRAMA-99 çizgisinin %10.0 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 1540.00
TRAMA: 1710.17
الفرق: %-10.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
GRT — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.