Reel net kâr %86.3 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel brüt kâr marjı %39.6 → %23.9 (daraldı)
Yıllık %31 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺3M |
₺4M |
%-86.3 |
₺312M |
₺334M |
%1.2 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-23M |
₺-27M |
%-231.8 |
₺279M |
₺329M |
%-8.4 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺16M |
₺20M |
%+448.0 |
₺254M |
₺312M |
%6.3 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺3M |
₺4M |
— |
₺278M |
₺389M |
— |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺21M |
₺34M |
%+206.3 |
₺220M |
₺360M |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺6M |
₺11M |
— |
₺201M |
₺358M |
%3.6 |
Fundamental & Technical Analysis
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (27.82), TRAMA-99 çizgisi (27.13) ile yakın seviyede (%+2.5). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 27.82
TRAMA: 27.1327
Difference: %+2.5
Net Kâr Marjı
%1.1
Net kâr marjı %1.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +9.2 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-0.2
ROE %-0.2 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%19.1
FAVÖK marjı %19.1 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı
%23.9
Hasılat başına brüt kâr %23.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-12.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-12.9'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
1.12x
Sector: 2.37x
PD/DD 1.12x — sektör medyanının (2.37x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
6.8x
Sector: 8.4x
EV/EBITDA 6.8x — sektör medyanı (8.4x) ile uyumlu.
Cari Oran
3.90x
Cari oran 3.90x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA
0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak
0.02x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
8.4x
Faiz karşılama 8.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+12.4
Hasılat yıllık %12.4 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+29.8
Net kâr yıllık %29.8 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+21.7%
Artı %21.7 beklenen değer (34.64) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 60.27 | EV/EBITDA hedefi: 35.19 | DCF hedefi: 14.06
Damodaran Değerleme
32/100
Düşük Damodaran skoru (32/100). ROIC (%13.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
86/100
Düşük borç riski (86/100). Faiz karşılama oranı 8.4x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 99/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 58/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%13.6
ROIC (%13.6) sermaye maliyetinin (44.1%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %44.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
14.06
DCF (14.06) güncel fiyatın %50.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 28.46
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
0/9
Zayıf Piotroski (0/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.0028 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %53 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %19 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 30.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
GEDZA — Participation Finance Compliance
Loading…