FRMPLFormul Plastik ve Metal Sanayi

🇹🇷 BİST
19.76
TRY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
74/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
48/100
Dalio Risk ?
95/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
89/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (89/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 10 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺110M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+269.6 arttı (₺30M → ₺110M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+105.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-1.8 düştü. Şirket daralmada.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺40M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.17x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺110M) ama FCF negatif (-₺925,298). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 13.3. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.80. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.7. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 74/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+245.4 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-45.3 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Çok Yüksek
188 أيام
التقلب السنوي ?
%67.1
VaR 95% ?
%7.14
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%10.02
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%8.00
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%62.9
23.01.2026 → 16.10.2026
الانحراف ?
0.57
Parametrik%7.14
Historik%6.48
Cornish-Fisher%6.39
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+101.1%
ROIC ?
15.4%
قيمة DCF ?
49.75
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+269.6 artarak 110.0M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+105.2
Hasılat çeyreklik %+18.5 büyüdü (959.5M TL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-1.8)
Brüt kâr marjı: %32.3
Brüt marj değişimi: %+1.6 puan
Net kâr marjı: %11.5
FAVÖK çeyreklik %+24.7 büyüdü (310.1M TL)
FAVÖK marjı güçlü: %32.3
Toplam borç: 524.3M TL
Net nakit pozisyonunda: -40.1M TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.13x
Cari oran güçlü: 2.17x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 564.4M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 125.3M TL
Serbest nakit akışı negatif: -925,298 TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.8
ROA düşük: %1.8
Toplam varlıklar %+15.0 büyüdü → 6.1B TL
Özkaynak %+10.1 arttı → 4.0B TL
İşletme kârı pozitif: 199.0M TL
İşletme kârı büyüme: %+34.6
Ödenmiş sermaye: 160.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 2.4B TL
İşletme sermayesi değişimi: %+5.2
CAPEX: 92.3M TL (Hasılatın %9.6'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-48.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 38.64 TL
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %71'i
البيانات المعدلة حسب التضخم?
Reel net kâr %245.4 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %10.7 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel özkaynak son 10 çeyrekte %37 eridi — enflasyon karşısında değer kaybı
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
ربع سنوي مؤشر أسعار المستهلك سنوياً Deflator صافي الربح الاسمي صافي الربح الحقيقي نمو حقيقي الإيرادات الاسمية الإيرادات الحقيقية Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺110M ₺110M %+245.4 ₺959M ₺959M %11.1
2026/3 %31 ×1.07 ₺30M ₺32M %-63.8 ₺810M ₺867M %3.3
2025/12 %31 ×1.18 ₺75M ₺88M %+204.9 ₺1.6B ₺1.9B %10.6
2025/9 %33 ×1.23 ₺23M ₺29M %-59.3 ₺505M ₺621M %4.1
2025/6 %35 ×1.32 ₺54M ₺71M %+26.4 ₺977M ₺1.3B —
2025/3 %38 ×1.40 ₺40M ₺56M %-55.1 ₺967M ₺1.4B —
2024/12 %44 ×1.54 ₺81M ₺125M %-11.5 ₺1.2B ₺1.8B %14.3
2024/9 %49 ×1.64 ₺86M ₺141M — ₺2.5B ₺4.1B —
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %11.5
Net kâr marjı %11.5 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +7.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.3
ROE %6.3 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %32.3
FAVÖK marjı %32.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %32.3
Hasılat başına brüt kâr %32.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %18.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %18.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 13.3x القطاع: 21.9x
F/K 13.3x — sektör medyanının (21.9x) %39 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.80x القطاع: 1.98x
PD/DD 0.80x — sektör medyanının (1.98x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.7x القطاع: 6.9x
EV/EBITDA 2.7x — sektör medyanının (6.9x) %61 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 2.17x
Cari oran 2.17x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.13x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 6.9x
Faiz karşılama 6.9x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-1.8
Hasılat yıllık %-1.8 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+105.2
Net kâr yıllık %105.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 150.8M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 34.9M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
74/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (74/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+101.1%
Artı %101.1 beklenen değer (39.74) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 37.65 | PD/DD hedefi: 49.64 | EV/EBITDA hedefi: 51.00 | DCF hedefi: 49.75
Damodaran Değerleme
48/100
Düşük Damodaran skoru (48/100). ROIC (%15.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
95/100
Düşük borç riski (95/100). Faiz karşılama oranı 6.9x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 96/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%15.4
ROIC (%15.4) sermaye maliyetinin (42.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %42.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
49.75
DCF modeli 49.75 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %151.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 19.76
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
13.3x vs 21.9x
Sektör medyanının %39 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.80x vs 1.98x
Sektörden %60 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.7x vs 6.9x
Sektörden %61 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%15.4 vs %42.9 WACC
ROIC 27.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.1 vs %29.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.1
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (19.76), TRAMA-99 çizgisinin %48.9 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 19.76
TRAMA: 38.64
الفرق: %-48.9
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

FRMPL — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.