FREFresenius

🇩🇪 Xetra
45.08
EUR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
67/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
50/100
Dalio Risk ?
57/100
Piotroski ?
8/9
Güçlü
Graham ?
€45.9
Makul
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
62/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (62/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 2 | Negatif: 1 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €382M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-12.2). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %27. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-12.2) ama yıllık bazda artış (%+15.8). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-15.4 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%24.9
VaR 95% ?
%2.58
daily max loss
VaR 99% ?
%3.65
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.76
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%32.0
17.02.2026 → 01.06.2026
Skewness ?
-0.37
Parametrik%2.58
Historik%2.75
Cornish-Fisher%2.73
Return Distribution
Valuation
Potential?
+39.9%
ROIC ?
5.7%
DCF Value ?
61.17
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-12.2 düşerek 382.0M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+15.8
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (5.9B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+5.2)
Brüt kâr marjı: %26.1
Net kâr marjı: %6.4
FAVÖK yatay seyrede (902.0M EUR)
FAVÖK marjı: %15.2
Toplam borç: 11.4B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 10.1B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.58x
Cari oran: 1.28x — yeterli likidite
Nakit %-37.9 azaldı → 1.3B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 344.0M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 103.0M EUR
ROE düşük: %1.9
ROA düşük: %0.9
Toplam varlıklar: 41.8B EUR (%-1.2)
Özkaynak: 19.7B EUR (%-0.4)
İşletme kârı pozitif: 632.0M EUR
Ödenmiş sermaye: 563.2M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 2.5B EUR
CAPEX: 241.0M EUR (Hasılatın %4.1'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+2.0
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 44.19 EUR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %6.4
Net kâr marjı %6.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.0
ROE %6.0 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %15.2
FAVÖK marjı %15.2 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %26.1
Hasılat başına brüt kâr %26.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 16.2x Sector: 21.7x
F/K 16.2x — sektör medyanına (21.7x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.29x Sector: 2.67x
PD/DD 1.29x — sektör medyanının (2.67x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 9.5x Sector: 13.2x
EV/EBITDA 9.5x — sektör medyanı (13.2x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 1.28x
Cari oran 1.28x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.0x
Net Borç/EBITDA 3.0x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.58x
Borç/Özkaynak 0.58x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.3x
Faiz karşılama 7.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.2
Hasılat yıllık %5.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+15.8
Net kâr yıllık %15.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 332.0M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 113.0M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
67/100
İyi sağlamlık (67/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+39.9%
Artı %39.9 beklenen değer (63.07) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 57.89 | PD/DD hedefi: 95.08 | EV/EBITDA hedefi: 62.79 | DCF hedefi: 61.17
Damodaran Değerleme
50/100
Orta Damodaran skoru (50/100). ROIC (%5.7) – WACC (%7.2) farkı -1.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
57/100
Orta düzey borç riski (57/100). Faiz karşılama oranı 7.3x — güçlü. Borç/EBITDA 3.0x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 55/100 | Borç Servis: 82/100 | Kalite: 61/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.7
ROIC (%5.7) sermaye maliyetinin (7.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %7.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
61.17
DCF modeli 61.17 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %35.7 ucuz.
Mevcut fiyat: 45.08
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
8/9
Güçlü Piotroski F-Score (8/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
€45.9
Graham değeri (€45.9) güncel fiyata yakın (%+1.8). Adil fiyat bölgesinde.
Makul
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
16.2x vs 21.7x
Sektör medyanının %26 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.29x vs 2.67x
Sektörden %52 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.5x vs 13.2x
Sektörden %28 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.7 vs %7.2 WACC
ROIC 1.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.4 vs %15.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (45.08), TRAMA-99 çizgisi (44.19) ile yakın seviyede (%+2.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 45.08
TRAMA: 44.19
Difference: %+2.0
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
FRE — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.