Reel net kâr %89.5 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %74.4 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺133M |
₺142M |
%-89.5 |
₺469M |
₺502M |
%14.0 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺1.1B |
₺1.3B |
%+547195.7 |
₺1.7B |
₺2.0B |
%137.8 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺-200,369 |
₺-246,231 |
%-109.0 |
₺427,696 |
₺525,590 |
%-0.0 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺2M |
₺3M |
%-66.9 |
₺456,507 |
₺603,094 |
%0.4 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺6M |
₺8M |
%-98.0 |
₺557,309 |
₺780,490 |
%1.3 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺-264M |
₺-406M |
%-3590.2 |
₺368M |
₺568M |
— |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-7M |
₺-12M |
%-199.3 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺-7M |
₺-12M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (5.12), TRAMA-99 çizgisinin %11.2 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 5.12
TRAMA: 4.6058
Difference: %+11.2
Net Kâr Marjı
%28.3
Net kâr marjı %28.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -40.3 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%35.9
ROE %35.9 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı
%28.4
FAVÖK marjı %28.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-0.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-0.0'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
F/K Oranı
2.9x
Sector: 24.5x
F/K 2.9x — sektör medyanının (24.5x) %88 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı
0.97x
Sector: 2.55x
PD/DD 0.97x — sektör medyanının (2.55x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
2.9x
Sector: 8.1x
EV/EBITDA 2.9x — sektör medyanının (8.1x) %65 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Cari Oran
0.40x
Cari oran 0.40x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Borç / Özkaynak
0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
3713.6x
Faiz karşılama 3713.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+84053.6
Hasılat yıllık %84053.6 büyüdü (2026/3) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+2159.3
Net kâr yıllık %2159.3 artmış (2026/3) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi
Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 440.4M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -3.7M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
79/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (79/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+116.0%
Artı %116.0 beklenen değer (11.21) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 15.57 | PD/DD hedefi: 14.02 | EV/EBITDA hedefi: 14.77 | DCF hedefi: 10.11
Damodaran Değerleme
62/100
Orta Damodaran skoru (62/100). ROIC (%56.1) – WACC (%48.0) farkı +8.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Faiz karşılama oranı 3713.6x — güçlü.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 60/100 | Kalite: 62/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%56.1
ROIC (%56.1) sermaye maliyetini 8.1 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %48.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
10.11
DCF modeli 10.11 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %94.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 5.19
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
₺14.8
Graham değeri (₺14.8) güncel fiyatın %185.2 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %88 altında — ucuz
Sektörden %62 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %65 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 8.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
ESCOM — Participation Finance Compliance
Loading…