Reel net kâr %90.6 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel brüt kâr marjı %-46.3 → %0.1 (genişledi)
Reel ROE %49.2 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Yıllık %31 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺852M |
₺912M |
%+90.6 |
₺1.4B |
₺1.5B |
%49.2 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-406M |
₺-478M |
%-132.3 |
₺1.2B |
₺1.4B |
%-28.4 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺-1.2B |
₺-1.5B |
%-595.0 |
₺578M |
₺711M |
%-78.5 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺-227M |
₺-299M |
%-875.4 |
₺820M |
₺1.1B |
%-13.6 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺-28M |
₺-39M |
%-116.3 |
₺1.2B |
₺1.7B |
%-1.7 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺-154M |
₺-237M |
%-105.7 |
₺905M |
₺1.4B |
— |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-2.6B |
₺-4.2B |
%-1311.6 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺194M |
₺346M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (44.18), TRAMA-99 çizgisi (43.55) ile yakın seviyede (%+1.5). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 44.18
TRAMA: 43.5482
Difference: %+1.5
Net Kâr Marjı
%61.5
Net kâr marjı %61.5 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +95.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-12.0
ROE %-12.0 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%122.0
FAVÖK marjı %122.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%0.1
Hasılat başına brüt kâr %0.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-4.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-4.3'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
3.21x
Sector: 1.68x
PD/DD 3.21x — sektör medyanının %91 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA
20.6x
Sector: 8.5x
EV/EBITDA 20.6x — sektör medyanının (8.5x) %143 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
3.63x
Cari oran 3.63x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA
2.4x
Net Borç/EBITDA 2.4x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak
0.43x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
1.2x
Faiz karşılama 1.2x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+15.7
Hasılat yıllık %15.7 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+3191.1
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/3). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi
Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 412.4M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -1.9B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
33/100
Zayıf sağlamlık (33/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-26.8%
Eksi %26.8 beklenen değer (32.58) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 23.84 | EV/EBITDA hedefi: 18.34
Damodaran Değerleme
16/100
Düşük Damodaran skoru (16/100). ROIC (%-9.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
50/100
Orta düzey borç riski (50/100). Faiz karşılama oranı 1.2x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 2.4x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 73/100 | Borç Servis: 65/100 | Kalite: 10/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-9.9
ROIC (%-9.9) sermaye maliyetinin (39.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %39.4
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.9734 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %91 daha pahalı (defter değerine göre)
Sektörden %143 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 49.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
ESCAR — Participation Finance Compliance
Loading…