ERSUERSU MEYVE VE GIDA

🇹🇷 BİST
17.29
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
32/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
21/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
40/100
Piotroski ?
1/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.9220 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
Active Metric?
2/4
Confidence?
51%
Lothien Robustness Summary
64/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (64/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 9 | Negatif: 7 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺13M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+183.4 arttı (-₺16M → ₺13M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+116.6 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+196.8 arttı (₺6M → ₺17M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-62.2 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %-35.1 → %-44.3 (-9.2 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %79.7. Her 100₺ satıştan 80₺ kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 5.69x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺13M) ama FCF negatif (-₺5M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+2887.2 arttı (₺1M → ₺39M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 25.7. Pahalı değerleme.
Negatif ROE
ROE: %-7.0. Şirket özsermayesini eritiyor.
Reel Kâr Eriyor
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel kâr %-22.1 düştü. Nominal artış enflasyonu karşılamıyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+177.4 arttı. Gerçek büyüme var.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-91.6 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Çok Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%55.7
VaR 95% ?
%5.78
daily max loss
VaR 99% ?
%8.17
daily max loss
CVaR 95% ?
%7.43
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%60.4
24.04.2026 → 29.09.2026
Skewness ?
0.28
Parametrik%5.78
Historik%5.43
Cornish-Fisher%5.43
Return Distribution
Valuation
Potential?
-15.7%
ROIC ?
-1.7%
Debt Cycle?
Daralma
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+183.4 artarak 13.3M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+116.6
Hasılat çeyreklik %+196.8 büyüdü (16.7M TL)
Yıllık hasılat daraldı (%-62.2)
Brüt kâr marjı düşük: %-44.3
Brüt marj değişimi: %-9.2 puan
Net kâr marjı yüksek: %79.7
FAVÖK çeyreklik %+2887.2 büyüdü (39.4M TL)
FAVÖK marjı güçlü: %235.9
Toplam borç: 139.3M TL
Net borç hasılatın üzerinde: 103.6M TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.28x
Cari oran güçlü: 5.69x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-34.7 azaldı → 35.7M TL
İşletme nakit akışı negatif: -4.7M TL
Serbest nakit akışı negatif: -4.7M TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.7
ROA düşük: %1.8
Toplam varlıklar: 759.8M TL (%+0.6)
Özkaynak %+9.7 arttı → 497.9M TL
İşletme kârı negatif: -3.6M TL — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı: 2.5x (Faiz: 15.9M TL)
Ödenmiş sermaye: 36.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 276.1M TL
İşletme sermayesi değişimi: %+81.2
Fiyat TRAMA-99 altında: %-21.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 22.10 TL
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %22.1 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %177.4 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %-35.1 → %-44.3 (daraldı)
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %22 eridi — enflasyon karşısında değer kaybı
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺13M ₺13M %-22.1 ₺17M ₺17M %10.7
2026/3 %31 ×1.07 ₺-16M ₺-17M %-262.5 ₺6M ₺6M %-14.1
2025/12 %31 ×1.18 ₺-9M ₺-11M %-139.6 ₺23M ₺27M %-8.4
2025/9 %33 ×1.23 ₺-22M ₺-27M %-125.0 ₺70M ₺86M %-21.0
2025/6 %35 ×1.32 ₺-80M ₺-106M %-333.8 ₺44M ₺58M %-79.5
2025/3 %38 ×1.40 ₺-32M ₺-45M %-193.6 ₺38M ₺53M %-29.6
2024/12 %44 ×1.54 ₺31M ₺48M %+53.2 ₺26M ₺40M %22.9
2024/9 %49 ×1.64 ₺19M ₺32M %-53.9 ₺48M ₺79M %20.8
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %79.7
Net kâr marjı %79.7 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +363.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-7.0
ROE %-7.0 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %235.9
FAVÖK marjı %235.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %-44.3
Hasılat başına brüt kâr %-44.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-64.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-64.6'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
PD/DD Oranı 1.25x Sector: 1.42x
PD/DD 1.25x — sektör medyanı (1.42x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 25.7x Sector: 6.4x
EV/EBITDA 25.7x — sektör medyanının (6.4x) %303 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 5.69x
Cari oran 5.69x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 4.9x
Net Borç/EBITDA 4.9x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.28x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 1.6x
Faiz karşılama 1.6x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-62.2
Hasılat yıllık %-62.2 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+116.6
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 11.3M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr -35.2M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
32/100
Zayıf sağlamlık (32/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-15.7%
Eksi %15.7 beklenen değer (14.58) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 19.62 | EV/EBITDA hedefi: 4.32
Damodaran Değerleme
21/100
Düşük Damodaran skoru (21/100). ROIC (%-1.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
40/100
Yüksek borç riski (40/100). Faiz karşılama oranı 1.6x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 4.9x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 54/100 | Borç Servis: 70/100 | Kalite: 18/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-1.7
ROIC (%-1.7) sermaye maliyetinin (36.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %36.5
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
1/9
Zayıf Piotroski (1/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.9220 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
PD/DD Oranı
1.25x vs 1.42x
Sektörden %12 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
25.7x vs 6.4x
Sektörden %303 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%-1.7 vs %36.5 WACC
ROIC 38.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-28.7 vs %24.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-28.7
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (17.29), TRAMA-99 çizgisinin %21.8 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 17.29
TRAMA: 22.10
Difference: %-21.8
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ERSU — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.