Reel net kâr %142.8 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel brüt kâr marjı %7.3 → %18.2 (genişledi)
Reel ROE %-22.3 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺-116M |
₺-124M |
%-142.8 |
₺1.4B |
₺1.5B |
%-22.3 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-246M |
₺-290M |
%-230.3 |
₺1.3B |
₺1.5B |
%-49.4 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺-181M |
₺-222M |
%-158.4 |
₺1.0B |
₺1.2B |
%-34.1 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺-288M |
₺-381M |
%-170.6 |
₺1.1B |
₺1.4B |
%-52.8 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺-385M |
₺-539M |
%-239.9 |
₺1.2B |
₺1.7B |
%-65.2 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺-250M |
₺-385M |
%-146.0 |
₺726M |
₺1.1B |
— |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-511M |
₺-837M |
%-423.7 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺145M |
₺259M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (2.89), TRAMA-99 çizgisinin %9.6 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 2.89
TRAMA: 3.1953
Difference: %-9.6
Net Kâr Marjı
%-8.5
Net kâr marjı %-8.5 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre +10.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-26.7
ROE %-26.7 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%9.4
FAVÖK marjı %9.4 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı
%18.2
Hasılat başına brüt kâr %18.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-13.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-13.2'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
1.00x
Sector: 1.12x
PD/DD 1.00x — sektör medyanı (1.12x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA
10.5x
Sector: 8.1x
EV/EBITDA 10.5x — sektör medyanının (8.1x) %29 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
0.86x
Cari oran 0.86x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA
5.6x
Net Borç/EBITDA 5.6x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak
1.07x
Borç/Özkaynak 1.07x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
0.6x
Faiz karşılama 0.6x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+13.6
Hasılat yıllık %13.6 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+69.9
Zarar %69.9 azaldı — iyileşme devam ediyor.
Sezonsellik Analizi
Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr -71.5M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -346.0M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
37/100
Zayıf sağlamlık (37/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-4.8%
Eksi %4.8 beklenen değer (2.75) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 2.99 | EV/EBITDA hedefi: 2.24
Damodaran Değerleme
28/100
Düşük Damodaran skoru (28/100). ROIC (%-1.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
21/100
Yüksek borç riski (21/100). Faiz karşılama oranı 0.6x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 5.6x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 36/100 | Borç Servis: 29/100 | Kalite: 21/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-1.1
ROIC (%-1.1) sermaye maliyetinin (36.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %36.9
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.1537 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %11 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %29 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 38.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
EGSER — Participation Finance Compliance
Loading…