EASTEastern Company (Tobacco)

🇪🇬 EGX
29.30
EGP
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
40/100
Dalio Risk ?
80/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
E£21.8
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
70/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (70/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte E£2.2B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-20.3 geriledi (E£2.7B → E£2.2B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %56.8 → %37.2 (-19.6 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %20.2. Her 100E£ satıştan 20E£ kâr kalıyor.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-42.4 düştü. Bilanço güçleniyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (E£6.8B) kârın %314'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.7. Makul değerleme aralığında.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-20.3) ama yıllık bazda artış (%+17.9). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+49.9 artabilir (E£2.2B → E£3.2B).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%32.1
VaR 95% ?
%3.45
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.82
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.72
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%44.8
09.11.2025 → 12.10.2026
Çarpıklık ?
0.06
Parametrik%3.45
Historik%3.26
Cornish-Fisher%3.33
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-10.4%
ROIC ?
34.1%
DCF Değer ?
6.64
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
İşletme nakit akışı pozitif: 8.1M EGP
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-14.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 34.10 EGP
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %20.2
Net kâr marjı %20.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -6.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %12.1
ROE %12.1 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %32.3
FAVÖK marjı %32.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %37.2
Hasılat başına brüt kâr %37.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-33.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-33.8'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 9.7x Sektör: 9.8x
F/K 9.7x — sektör medyanına (9.8x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 4.42x Sektör: 3.12x
PD/DD 4.42x — sektör medyanının (3.12x) %42 üzerinde.
EV/EBITDA 6.4x Sektör: 6.6x
EV/EBITDA 6.4x — sektör medyanı (6.6x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.58x
Cari oran 1.58x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.35x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 11.3x
Faiz karşılama 11.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+30.9
Hasılat yıllık %30.9 büyüdü (2025/9) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+17.9
Net kâr yıllık %17.9 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-10.4%
Eksi %10.4 beklenen değer (24.88) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 31.65 | PD/DD hedefi: 23.00 | EV/EBITDA hedefi: 28.48 | DCF hedefi: 6.94
Damodaran Değerleme
40/100
Düşük Damodaran skoru (40/100). ROIC (%34.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
80/100
Düşük borç riski (80/100). Faiz karşılama oranı 11.3x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 90/100 | Borç Servis: 89/100 | Kalite: 99/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%34.1
ROIC (%34.1) sermaye maliyetinin (34.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %34.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
6.64
DCF (6.64) güncel fiyatın %76.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 27.77
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
E£21.8
Graham içsel değer: E£21.8. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
9.7x vs 9.8x
Sektör medyanının %1 altında — ucuz
PD/DD Oranı
4.42x vs 3.12x
Sektörden %42 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.4x vs 6.6x
Sektörden %2 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%34.1 vs %34.6 WACC
ROIC 0.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%25.2 vs %35.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %25.2
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (29.30), TRAMA-99 çizgisinin %14.1 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 29.30
TRAMA: 34.10
Fark: %-14.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
EAST — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.