Reel net kâr %91.7 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %38.1 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %26.5 → %34.7 (genişledi)
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺2M |
₺2M |
%-91.7 |
₺913M |
₺977M |
%0.5 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-25M |
₺-29M |
%-293.0 |
₺1.3B |
₺1.6B |
%-5.9 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺12M |
₺15M |
%+139.0 |
₺920M |
₺1.1B |
%3.0 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺5M |
₺6M |
%-76.1 |
₺1.1B |
₺1.4B |
%1.3 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺19M |
₺27M |
%+34.8 |
₺1.0B |
₺1.4B |
%5.0 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-12M |
₺-20M |
%-121.9 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺51M |
₺90M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (2.01), TRAMA-99 çizgisinin %76.8 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 2.01
TRAMA: 8.6525
Difference: %-76.8
Net Kâr Marjı
%0.3
Net kâr marjı %0.3 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +2.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-0.6
ROE %-0.6 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%27.3
FAVÖK marjı %27.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%34.7
Hasılat başına brüt kâr %34.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-9.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-9.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
0.21x
Sector: 1.47x
PD/DD 0.21x — sektör medyanının (1.47x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
3.6x
Sector: 7.5x
EV/EBITDA 3.6x — sektör medyanının (7.5x) %52 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Cari Oran
1.41x
Cari oran 1.41x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA
3.3x
Net Borç/EBITDA 3.3x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak
1.33x
Borç/Özkaynak 1.33x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
1.7x
Faiz karşılama 1.7x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%-11.7
Hasılat yıllık %-11.7 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-88.0
Net kâr yıllık %-88.0 gerilemiş (2026/3) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+114.9%
Artı %114.9 beklenen değer (4.32) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %69.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 6.03 | EV/EBITDA hedefi: 4.15 | DCF hedefi: 6.03
Damodaran Değerleme
61/100
Orta Damodaran skoru (61/100). ROIC (%9.4) – WACC (%15.9) farkı -6.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
41/100
Yüksek borç riski (41/100). Faiz karşılama oranı 1.7x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 3.3x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 51/100 | Borç Servis: 56/100 | Kalite: 51/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.4
ROIC (%9.4) sermaye maliyetinin (15.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %15.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
12.86
DCF modeli 12.86 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %539.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 2.01
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
1/9
Zayıf Piotroski (1/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.0276 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %86 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %52 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 6.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
DERHL — Participation Finance Compliance
Loading…