Reel net kâr %194.1 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %5.9 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel ROE %-3.1 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺-45M |
₺-69M |
%-194.1 |
₺2.7B |
₺4.2B |
%-3.1 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-45M |
₺-73M |
%-191.8 |
₺2.7B |
₺4.4B |
%-3.1 |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺-45M |
₺-80M |
%-192.2 |
₺2.7B |
₺4.8B |
%-3.1 |
| 2024/3 |
%68 |
×1.93 |
₺-45M |
₺-86M |
%-276.1 |
₺2.7B |
₺5.2B |
%-3.1 |
| 2023/12 |
%65 |
×2.23 |
₺-22M |
₺-49M |
%-190.9 |
₺2.3B |
₺5.2B |
%-1.6 |
| 2023/9 |
%62 |
×2.45 |
₺-22M |
₺-54M |
%-179.9 |
₺2.3B |
₺5.7B |
%-1.6 |
| 2023/6 |
%38 |
×3.06 |
₺-22M |
₺-67M |
%-193.9 |
₺2.3B |
₺7.1B |
%-1.6 |
| 2023/3 |
%51 |
×3.26 |
₺-22M |
₺-72M |
%-129.5 |
₺2.3B |
₺7.6B |
%-1.6 |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (1.55), TRAMA-99 çizgisinin %38.5 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 1.55
TRAMA: 2.5198
Difference: %-38.5
Net Kâr Marjı
%-1.6
Net kâr marjı %-1.6 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
FAVÖK Marjı
%14.3
FAVÖK marjı %14.3 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı
%34.8
Hasılat başına brüt kâr %34.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-10.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-10.6'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
0.40x
Sector: 1.92x
PD/DD 0.40x — sektör medyanının (1.92x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
3.2x
Sector: 8.2x
EV/EBITDA 3.2x — sektör medyanının (8.2x) %61 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Cari Oran
0.89x
Cari oran 0.89x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA
2.4x
Net Borç/EBITDA 2.4x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak
0.66x
Borç/Özkaynak 0.66x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
1.7x
Faiz karşılama 1.7x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
58/100
İyi sağlamlık (58/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+90.7%
Artı %90.7 beklenen değer (3.07) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 4.83 | EV/EBITDA hedefi: 4.13 | DCF hedefi: 2.41
Damodaran Değerleme
49/100
Düşük Damodaran skoru (49/100). ROIC (%12.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
46/100
Yüksek borç riski (46/100). Faiz karşılama oranı 1.7x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 2.4x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 69/100 | Borç Servis: 44/100 | Kalite: 51/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%12.6
ROIC (%12.6) sermaye maliyetinin (30.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %30.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
2.41
DCF modeli 2.41 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %49.5 ucuz.
Mevcut fiyat: 1.61
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.1250 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %79 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %61 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 18.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
DARDL — Participation Finance Compliance
Loading…