COLColes Group Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
23.90
AUD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
52/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
43/100
Dalio Risk ?
53/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
A$7.3
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
67%
Lothien Sağlamlık Özeti
44/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (44/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$272M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.4. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 2.36x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Likidite Riski
Cari oran 0.54x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (A$463M) kârın %170'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 8.14. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %27.6. Sermaye verimli kullanılıyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%20.7
VaR 95% ?
%2.12
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.01
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.13
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%12.2
20.10.2025 → 11.03.2026
Çarpıklık ?
-0.47
Parametrik%2.12
Historik%1.81
Cornish-Fisher%2.15
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-13.8%
ROIC ?
9.6%
DCF Değer ?
31.52
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (272.5M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+1.0)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (11.4B AUD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.8)
Brüt kâr marjı: %26.9
Net kâr marjı düşük: %2.4
FAVÖK yatay seyrede (828.2M AUD)
FAVÖK marjı düşük: %7.3
Toplam borç: 9.9B AUD
Net borç: 9.3B AUD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.51x
Cari oran < 1: 0.54x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 568.0M AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 463.2M AUD
ROE düşük: %6.9
ROA düşük: %1.3
Toplam varlıklar: 20.4B AUD (%+0.0)
Özkaynak: 3.9B AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 452.8M AUD
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.3x (Faiz: 131.5M AUD)
Ödenmiş sermaye: 1.3B AUD
Net işletme sermayesi negatif: -3.4B AUD — kısa vadeli baskı
CAPEX: 372.8M AUD (Hasılatın %3.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+5.6 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 22.63 AUD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %20
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %2.4
Net kâr marjı %2.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %27.6
ROE %27.6 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %7.3
FAVÖK marjı %7.3 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %26.9
Hasılat başına brüt kâr %26.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 29.5x Sektör: 21.7x
F/K 29.5x — sektör medyanının (21.7x) %36 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 8.14x Sektör: 3.02x
PD/DD 8.14x — sektör medyanının %170 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 12.5x Sektör: 10.5x
EV/EBITDA 12.5x — sektör medyanının (10.5x) %19 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 0.54x
Cari oran 0.54x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.0x
Net Borç/EBITDA 3.0x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 2.51x
Borç/Özkaynak 2.51x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 6.3x
Faiz karşılama 6.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.8
Hasılat yıllık %2.8 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+1.0
Net kâr yıllık %1.0 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 273.9M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 271.1M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
52/100
Orta düzey sağlamlık (52/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-13.8%
Eksi %13.8 beklenen değer (20.60) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 17.64 | PD/DD hedefi: 9.49 | EV/EBITDA hedefi: 20.06 | DCF hedefi: 31.52
Damodaran Değerleme
43/100
Düşük Damodaran skoru (43/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
53/100
Orta düzey borç riski (53/100). Faiz karşılama oranı 6.3x — güçlü. Borç/EBITDA 3.0x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 33/100 | Borç Servis: 63/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.6
ROIC (%9.6) sermaye maliyetini hafifçe (0.7 puan) aşıyor.
WACC: %8.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
31.52
DCF modeli 31.52 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %31.9 ucuz.
Mevcut fiyat: 23.90
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
A$7.3
Graham içsel değer: A$7.3. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
29.5x vs 21.7x
Sektör medyanının %36 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
8.14x vs 3.02x
Sektörden %170 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
12.5x vs 10.5x
Sektörden %19 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.6 vs %8.9 WACC
ROIC 0.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.4 vs %7.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.4
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (23.90), TRAMA-99 çizgisinin %5.6 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 23.90
TRAMA: 22.63
Fark: %+5.6
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
COL — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.